Əcnəbi vətəndaşlar üçün ölkə ərazisinə daxil olma və ölkədə yaşama
Azərbaycan Respublikasında 15 gündən artıq (Qazaxıstan Respublikasının vətəndaşları 30 gündən artıq) müvəqqəti olan əcnəbilər və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslər olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdırlar.Əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxs olduğu yeri dəyişdikdə, o, yeni olduğu yerə gəldiyi vaxtdan 5 iş günü ərzində Miqrasiya Məcəlləsinin 21.2–21.5-ci maddələrində nəzərdə tutulmuş qaydada yeni olduğu yer üzrə qeydiyyata alınmalıdır.
Qeydiyyat üçün əcnəbi ölkəyə gəldiyi vaxtdan 15 gün ərzində (Qazaxıstan Respublikasının vətəndaşları 30 gün ərzində)elektron qaydada Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəsmi saytının elektron xidmətləri, elektron hökumət portalı və elektron poçt ([email protected] ) vasitəsilə və ya şəxsən regional miqrasiya idarələrinə, yaxud "ASAN xidmət" mərkəzlərinə müraciət edilməlidir.
Olduğu yer üzrə qeydiyyat üçün tələb olunan sənədlər:
1.ərizə anket;
2.Əcnəbinin pasportunun (digər sərhədkeçmə sənədinin) surəti (viza səhifəsi və ölkəyə son girişi göstərilmiş səhifələr daxil olmaqla).
3.Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması üçün dövlət rüsumu ödənilmir.
“ASAN Viza” sistemi üzərindən qeyri-iş və bayram günlərindən asılı olmayaraq 3 saat ərzində sürətləndirilmiş viza rəsmiləşdirilməsi imkanı təmin edilmişdir. Bu xüsusda, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər www.evisa.gov.az internet səhifəsinə daxil olduqda, ətraflı məlumatı alaraq, elektron viza üçün müraciət edə bilərlər.Elektron viza yalnız siyahıda qeyd olunan ölkələrin vətəndaşlarına rəsmiləşdirilir.
Elektron viza veriləcək ölkələrin siyahısı
2.Əcnəbi vətəndaş universitetə qəbul olunduqda universitet tərəfindən ona təhsil müddətində hər il  1 illik müvəqqəti yaşamaq icazəsi alınır;
Əcnəbilər  və  vətəndaşlığı  olmayan  şəxslər  Azərbaycan  Respublikasının ərazisində müvəqqəti  yaşamaq  icazəsinin  alınması  (müddətinin uzadılması)  üçün aşağıdakı sənədləri təqdim etməlidirlər:
1.Nümunəsi Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş ərizə-anket;
2.Pasportun və ya digər sərhədkeçmə sənədinin surəti (pasportun və ya digər sənədin etibarlılıq müddəti verilməsi nəzərdə tutulan müvəqqəti yaşama icazəsinin müddətinin bitməsi tarixindən azı 3 ay artıq olmalıdır);
3.Miqrasiya Məcəlləsinin 45.1.1-ci (Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı ilə yaxın qohumluq münasibətlərində olduqda) və 45.1.5-ci (Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti və ya daimi yaşayan əcnəbi və ya vətəndaşlığı olmayan şəxslərin ailə üzvləri olduqda) maddələrində göstərilən əsaslarla əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə müvəqqəti yaşamaq üçün icazənin verilməsi ilə bağlı həmin maddələrdə nəzərdə tutulmuş ailə üzvünün və ya yaxın qohumun notariat qaydasında təsdiq edilmiş razılıq ərizəsi;
4.Müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq edilən təhlükəli yoluxucu xəstəliklərin siyahısında nəzərdə tutulmuş xəstəlik virusu daşıyıcısı olmaması haqqında arayış;(insanın immunçatışmazlığı virusu infeksiyası, B və C hepatitləri təhlükəli yoluxucu xəstəlikləri).
4.1.  İnternational Medical Center-2.
4.2. Xüsusi Müalicə Sağlamlıq Kompleksi.
5.Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti olma və ya müvəqqəti yaşama hüququ verən sənədin surəti;
6.  3,5x4,5 sm ölçüdə iki ədəd fotoşəkil;
7.Qeydiyyata alınacağı yaşayış sahəsinin sənədi (mülkiyyət hüququnun dövlət qeydiyyatına alınması haqqında daşınmaz əmlakın dövlət reyestrindən çıxarış, order, icarə (kirayə) müqaviləsi və ya Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş digər sənəd);
7.1. Əcnəbiyə və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsə yaşayış sahəsi verən şəxsin ərizəsi (əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin mülkiyyətində yaşayış sahəsinin olduğu hallar istisna olmaqla);
7.2. Əcnəbiyə və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsə yaşayış sahəsi verən şəxsin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədinin surəti (əcnəbinin və ya vətəndaşlığı olmayan şəxsin mülkiyyətində yaşayış sahəsinin olduğu hallar istisna olmaqla);
8.Dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd.
Qeyd:Dövlət rüsumunun ödənilməsi barədə sənəd Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti yaşamaq üçün icazə vəsiqəsi əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə təqdim edildiyi zaman verilir. Bu Məcəllənin 47.5-ci maddəsində (Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının ərazisində müvəqqəti yaşamaq üçün icazə verilməsi ilə bağlı müraciətlərinə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının rəyi nəzərə alınmaqla, “Dövlət rüsumu haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa əsasən ödədiyi dövlət rüsumunun məbləğinə müvafiq olaraq həmin qanunda nəzərdə tutulmuş müddətdə baxılır) nəzərdə tutulan müddətin sonuncu günündən 30 gün ərzində dövlət rüsumu ödənilmədikdə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanı müvəqqəti yaşama icazəsini ləğv edir.

Entry and residence of foreign citizens wishing to study in the Republic of Azerbaijan
Foreigners or persons without citizenship temporarily staying in the Republic of Azerbaijan for more than 15 days (citizens of the Republic of Kazakhstan for more than 30 days) must be registered at the place of residence. If a foreigner or a person without citizenship changes his/her place of residence, he/she must be registered at the new place in accordance with Articles 21.2–21.5.
Within 15 days from the date of arrival of the foreigner for registration (citizens of the Republic of Kazakhstan within 30 days) it is necessary to register electronically through the electronic services of the official website of the State Migration Service, e-government portal and e-mail ([email protected]) or in person to regional migration offices  or "ASAN service" centers.
Documents required for registration at the place of location:
1. Application form;
2. A copy of the passport of the foreigner (other border crossing document) (including the visa page and the pages indicating the last entry into the country).
3. The state fee for registration of foreigners and persons without citizenship at the place of residence is not paid.
The "ASAN Visa" system provides the opportunity to issue an accelerated visa within 3 hours, regardless of non-working days and holidays. In this regard, foreigners and persons without citizenship can apply for an e-visa by visiting the website www.evisa.gov.az, receiving detailed information. Electronic visas are issued only to citizens of the countries listed.
List of countries where e-visas will be issued
2. When a foreign citizen is admitted to the university, the university obtains a temporary residence permit for 1 year each year during the period of study;
Foreigners and persons without citizenship must submit the following documents to obtain a temporary residence permit (extension) in the territory of the Republic of Azerbaijan:
1. Application form with a sample approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan;
2. A copy of the passport or other border crossing document (the validity period of the passport or other document must be at least 3 months longer than the expiration date of the temporary residence permit);
3. On the grounds specified in Articles 45.1.1 (in case of close kinship with a citizen of the Republic of Azerbaijan) and 45.1.5 (in case of temporary or permanent residence of a foreigner or a person without citizenship in the territory of the Republic of Azerbaijan) of the Migration Code notarized consent application of a family member or close relative provided for in these articles in connection with the issuance of a temporary residence permit to non-residents;
4. Certificate of absence of virus disease provided in the list of dangerous infectious diseases approved by the relevant executive authority (human immunodeficiency virus infection, dangerous infectious diseases of hepatitis B and C).
4.1. International Medical Center-2.
4.2. Special Treatment Health Complex.
5. A copy of the document entitling to temporary stay or temporary residence in the territory of the Republic of Azerbaijan;
6. Two photos of 3,5x4,5 (cm in size);
7. Document of the place of residence to be registered (extract from the state register of real estate on state registration of property rights, order, lease (rent) agreement or other document stipulated by the legislation of the Azerbaijan Republic);
7.1. Application of a person providing a place of residence to a foreigner or a person without citizrnship (except in cases when a foreigner and a person without citizenship owns a place of residence);
7.2. A copy of the identity document of the person who provided accommodation to a foreigner and a person without citizenship (except in cases where the residence is owned by a foreigner or a person without citizenship);
8. Document on payment of national tax.
Note: The document on payment of the national tax is issued to foreigners and persons without citizenship upon issuance of a temporary residence permit within the territory of the Republic of Azerbaijan. Article 47.5 of this Code (taking into account the opinion of the relevant executive authority on the applications of foreigners and persons without citizenship for temporary residence in the territory of the Azerbaijan Republic, in accordance with the amount of national tax paid in accordance with the Law of the Azerbaijan Republic "On National tax ". If the national tax
is not paid within 30 days from the last day of the term, the relevant executive authority shall revoke the temporary residence permit.