Əcnəbi tələbələrin qəbulu
Əcnəbi vətəndaşların universitetə qəbulu hər tədris ili 25 avqust - 15 sentyabr tarixinədək aparılır.
Əcnəbi vətəndaşlar universitetdə tədris olunan bütün ixtisaslar üzrə təhsil ala bilərlər.
- ATM rəhbərinin adına ərizə
-əvvəlki təhsil səviyyəsində keçdiyi fənlər və həmin fənlərdən aldıqları qiymətləri göstərən və müvafiq qaydada leqallaşdırılmış təhsil haqqında sənəd (transkript);
- sağlamlıq ,o cümlədən QİÇS,Hepatit B və C viruslarının daşıyısı olmaması haqqında arayış;
-etibarlı sərhəd keçmə sənədi;
- 6 ədəd 3x4 ölçüdə foto;
-tədris dilindən imtahan verilməsi barədə sertifikat (Hazırlıq fakultəsində oxumayanlar üçün)
AzMİU-ya qəbul olunan əcnəbi vətəndaşlar üçün seçdiyi ixtisasa uyğun Hazırlıq fakultəsini bitirmək barədə Şəhadətnamə vacibdir.
Orta məktəb və ya universitet bitirmələri ilə bağlı azərbaycan,rus və ya ingilis dilində sertifikat (diplom) təqdim edən xarici vətəndaşlar Hazırlıq fakultəsində təhsil almadan universitetin 1-ci kursuna qəbul ola bilərlər.
Tədrisin ingilis dilində aparıldığı ixtisaslar üzrə təhsil almaq istəyən əcnəbi vətəndaşlar İngilis dili üzrə İELTS və ya TOEFL sertifikatları olduğu halda (Bakalavr səviyyəsi üçün - İELTS 5.0 bal, TOEFL 40 bal;magistr səviyyəsi üçün İELTS 5.5 bal ,TOEFL50 bal) dil yoxlamasından azaddırlar.
Əcnəbi vətəndaşların dil səviyyəsi universitet üzrə yaradılan müsahibə komissiyasında yoxlanılır və uyğun gəldiyi halda universitetə qəbul rəsmiləşdirilir.

Admission of foreign citizens to the university is carried out from August 25 to September 15 of each academic year.
Foreign citizens can study in all specialties taught at the university.
- Application addressed to the head of the Higher Education İnstitution
-document on education (transcript) showing the subjects passed at the previous level of education and the grades received from those subjects and duly legalized education;
- health certificate, including the absence of AIDS, hepatitis B and C viruses;
-reliable border crossing document;
- 6 photos 3x4 (cm in size);
- Certificate of examination in the language of instruction (for those who do not study at the Preparatory Faculty)
Certificate of completion of the Preparatory Faculty in accordance with the chosen specialty is important for foreign citizens admitted to the University.
Foreign citizens who present a certificate (diploma) in Azerbaijani, Russian or English in connection with high school or university graduation can be admitted to the first year of the university without studying at the Preparatory Faculty.
The language level of foreign citizens is checked by an interview commission established at the university, and if appropriate, admission to the university is formalized.