"Abidələrin bərpası və mühafizəsi" elmi - tədqiqat laboratoriyası
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nəzdində dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən «Abidələrin mühafizəsi və bərpası» elmi-tədqiqat laboratoriyası 02.04.2001-ci ildən fəaliyyət göstərir.
Laboratoriyanın əməkdaşları:
Laboratoriyanın elmi rəhbəri MƏMMƏDOVA GÜLÇÖHRƏ HÜSEYN qızı, memarlıq üzrə elmlər doktoru, professor, Əməkdar memar, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin rektoru.
Laboratoriyanın direktoru, böyük elmi işçi əvəzi üzrə ABDULLAYEV TOFİQ ƏLİ oğlu, memarlıq üzrə elmlər doktoru, professor, Əməkdar memar, «Memarlıq konstruksiyaları və abidələrin bərpası» kafedrasının professoru.
Laboratoriyanın kiçik elmi işçisi HƏSƏNZADƏ SƏADƏT CABBAR qızı.
Laboratoriyanın elmi istiqaməti:
Laboratoriyada ayrı-ayrı memarlıq abidələrinin qorunub saxlanılmasına dair tövsiyyələrin hazırlanması onların eskiz, bərpa və konservasiya layihələrinin tərtib olunması və qədim şəhərlərin tarixi mühitinin tədqiqi, tarixi abidələrin və Azərbaycan memarlığı haqqında şəkilli kataloqların, Azərbaycanın tarixi memarlığı haqqında dərsliklərin tərtibatı, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən tərtib edilmiş, memarlıq abidələri siyahısına daxil olan, memarlıq abidələrinin memarlıq əhəmiyyəti nöqteyi-nəzərindən araşdırması, abidələrin indiki vəziyyətinin yoxlanılması kimi işlər yerinə yetirilir.
Gördüyümüz işlər:
2001-2010 illər zamanı tədqiqat mövzusu: «Azərbaycanın memarlıq irsinin tədqiqatı,
mühafizəsi və bərpası problemləri» idi.
2001-ci il - Orta əsrin ilk abidələri. Müasir vəziyyət, abidələrin bərpası, mühafizəsi və istifadə edilməsi.
2002-ci il - Orta əsrin inkişaf etmiş abidələri. Müasir vəziyyət, abidələrin bərpası, mühafizəsi və istifadə edilməsi.
2003-cü il - Azərbaycanın tarixi şəhərləri. Rekonstruksiya problemləri.
2004-cü il- Azərbaycanın müasir şəhərlərində tarixi mühit və onun tədqiqatı, mühafizəsi və rekonstruksiyası problemləri.
2005-ci il - Memarlıq irsinin bərpası, mühafizəsi və istifadə edilməsi.
2006-cı il - Erkən orta əsrlərin abidələrin bərpası, mühafizəsi və istifadəsi
2007-ci il - Orta əsrin inkişaf etmiş abidələrinin bərpası, mühafizəsi və istifadəsi
2008-ci il - Azərbaycanın tarixi şəhərlərində tarixi mühitin saxlanılması və istifadəsi
2009-cu il - Memarlıq irsinin bərpası, mühafizəsi və istifadə edilməsi
2010-cu il- Azərbaycan memarlığının şərq ölkələri ilə qarşılıqlı əlaqəsi. Azərbaycan memarlığının digər elmlər və incəsənətlə bağlılığı və əlaqəsi.
2011-2013 illər zamanı tədqiqat mövzusu: «Qafqaz Albaniyası memarlıq irsinin tətqiqi və qorunmasının aktual problemləri»
2011-ci il - Şimal-qərb regionunun memarlıq irsinin tətqiqi və qorunması vəziyyəti
2012-ci il -  Qarabağ və ətraf ərazilərin memarlıq irsinin tətqiqi və qorunması vəziyyəti
2013- cü il - Qafqaz Albaniyasının memarlıq irsinin aktual problemləri
2014-2018 illər zamanı tədqiqat mövzusu: «Azərbaycanın memarlıq irsinin tədqiqatı, mühafizəsi və bərpası problemləri»
2014-cü il - Gəncə-Qazax regionunun memarlıq irsinin tədqiqi və qorunması
2015-ci il -  Quba-Qusar regionunun memarlıq irsinin tədqiqi və qorunması
2016- cı il - Bakı-Abşeron regionunun memarlıq irsinin tədqiqi və qorunması
2017-ci il -  Lənkəran regionunun memarlıq irsinin tədqiqi və qorunması
2018-ci il - Naxçıvan Muxtar Respublikasının memarlıq irsinin tədqiqi və qorunması
2018-2023 illər zamanı tədqiqat mövzusu: «Azərbaycanın memarlıq irsinin tədqiqatı və qorunma roblemləri» (Davam)
2019-cu il - Şəki-Zaqatala bölgəsinin memarlıq irsinin  tədqiqi və qorunması və istifadə olunması problemləri
2020-ci il -  Şəki-Zaqatala regionunun memarlıq irsinin  tədqiqi və qorunması və istifadə olunması problemləri
2021- ci il - İşgal olunmuş Yuxarı Qarabağ ərazisindəki abidələrin tədqiqi
2022-ci il -  Azərbaycan memarlıq irsinsə bədii-kompozisiya elementlərin tədqiqi
2023-cü il - Abidələrin qoruq zonalarının tərtib edilməsinə dair təkliflər
Laboratoriyada aparılan elmi-tədqiqat fəaliyyətinin nəticəsində aşağıdakı bərpa layihələri həyata  keçirilib:
1. Şəki rayonunun Kiş kəndində yerləşən məbədin bərpası və muzeyləşdirilməsi. (Azərbaycan-Norvec birgə «Kiş» layihəsi), 2000-2003-cü il.
Layihə nəticəsində abidə tədqiq edilib, bərpa layihəsi işlənib, muzeyə çevrilmə layihəsi işlənib, bərpa və muzeyləşdirmə işlərinə nəzarət aparılıb.
Layihənin rəhbəri memarlıq doktoru, professor G.H.Məmmədova,
layihənin müəllifləri - G.H.Məmmədova, S.X.Hacıyeva, T.Ə.Abdullayev.
2. Qəbələ rayonunun Nic kəndində yerləşən məbədin bərpası. (Azərbaycan-Norvec birgə «Nic» layihəsi), 2003-2005-ci illər.
Layihə nəticəsində abidə tədqiq edilib, bərpa layihəsi işlənib, kilsə kimi istifadəsi üçün layihəsi işlənib və bərpa işlərinə nəzarət aparılıb.
3. Qax rayonunun Qum kəndində yerləşən  bazilikanın konservasiyası layihəsi (ABŞ səfirinin «mədəniyyət fondu»), 2006-cı il.
layihənin müəllifləri - G.H.Məmmədova, S.X.Hacıyeva.
4. “Memarlıq irsinin bərpası, mühafizəsi və istifadə edilməsi barədə göstərişlərin tərtib edilməsi” mövzusunda elmi tədqiqat işi. (Ayrı-ayrı memarlıq abidələrinin bərpa və konservasiya yollarının təyin edilməsi; tipologiyası və təsnifatı; bərpa tədbirlərinin vacibliyi; ayrı-ayrı memarlıq abidələr üzrə göstərişlərin hazırlanması; Azərbaycanın müxtəlif şəhər və regionlarında aşkar edilmiş memarlıq abidələrinin mühafizə zonalarına alınması, qoruq tədbirləri görülməsinə dair təkliflər, göstrişlərin hazırlanması işləri aparılıb.
5. “Azərbaycan memarlığının şərq ölkələri ilə qarşılıqlı əlaqəsi. Azərbaycan memarlığının digər elmlər və incəsənətlə bağlılığı və əlaqəsi» 2010-cu il. mövzusunda elmi tədqiqat işi (Azərbaycan memarlıq abidələrinin təsnifatının tərtib olunması; Şərq ölkələri memarlıq abidələri ilə Azərbaycan memarlığının müxtəlif növ abidələrinin qarşılıqlı əlaqəsinin tədqiqi, oxşar və fərqli xüsusiyyətlərin aşkar olunması; Azərbaycan memarlıq abildələrində incəsənət nümunələrinin öyrənilməsi və memarlığın incəsənət ilə bağlılığı) işləri aparılıb.
6. “Şimal qərb regionunun memarlıq  irsinin tətqiqi və qorunması vəziyyəti» 2011-ci il mövzusunda elmi-tədqiqat işi (abidələrin indiki vəziyyətinin öyrənilməsi, fotofiksasiyası, abidələrin indiki qorunma vəziyyətinə görə təsnifat cədvəlləri işlənib).
7. “Qarabağ və ətraf ərazilərin memarlıq irsinin tətqiqi və qorunması vəziyyəti” 2012-ci il mövzusunda elmi-tədqiqat işi (abidələrin indiki vəziyyətinin öyrənilməsi, fotofiksasiyası, abidələrin indiki qorunma vəziyyətinə görə təsnifat cədvəlləri işlənib).
8. “Qafqaz Albaniyasının memarlıq irsinin aktual problemləri” 2013-cü il mövzusunda elmi-tədqiqat işi (abidələrin indiki vəziyyətinin öyrənilməsi, fotofiksasiyası, abidələrin indiki qorunma vəziyyətinə görə təsnifat cədvəlləri işlənib).
9. “Gəncə-Qazax regionunun” memarlıq  irsinin tətqiqi və qorunması vəziyyəti» 2014-cü il mövzusunda elmi-tədqiqat işləri aparılıb.
10. “Quba-Qusar  regionunun” memarlıq  irsinin tətqiqi və qorunması vəziyyəti» 2015-ci il mövzusunda elmi-tədqiqat işləri aparılıb.
11. 2020-2021-ci il “Abidələrin bərpası və mühafizəsi” elmi-tədqiqat laboratoriyası Layihə İnstitutu ilə birlikdə yerinə yetirdikləri “Şəki şəhəri “Yuxarı Baş” Milli Tarix-Memarlıq Qoruğunun ərazisində tikinti və yenidənqurma işləri” və “Xınalıq Dövlət Tarix-Memarlıq və Etnoqrafiya Qoruğu ərazisində qəzalı evlərin təmir və bərpası işləri” üzrə tədqiqat işləri çərçivəsində həmin zonalarda yerləşən tarixi abidələrin və binaların bərpası, rekonstruksiyası, möhkəmləndirilməsi və uyğunlaşması layihələri hazırlanmışdır. Birinci layihə çərçivəsində aşağıda qeyd olunmuş binaların layihəsinin hazırlanması nəzərədə tutulmuşdur:
• Qala divarlarının bərpa və təmir işləri.
•  Qalada yerləşən bir sıra binaların bərpa layihəsi
• Xan Məscidi və Qəbirstanlığın əsaslı təmiri və bərpa işləri (məktəb və uşaq bağçası əlavə)
• Şəkixanovların evi
• Ağvarlar hamamı və başqaları.
Layihənin 70%-i artıq icra olunmuşdur
İkinci layihə çərçivəsində isə 60 qəzalı evin bərpa və rekonstruksiya cizgiləri işlənmişdir. Ölçmə və müayinə işləri aparıldıqdan sonra ərazidə yerləşən 60 ev fiksasiya edilib və rekonstruksiya layihələri işlənilmişdir. Layihə çərçivəsində Xınalıq kəndinin tarixi, mədəniyyəti və inşaat ənənələri tədqiq olunmuş, müvafiq tarixi arayış və kəndin renovasiyası üzrə tövsiyyələr hazırlanmışdır.
27 sentyabr – 6 oktyabr tarixində Şərqi və Mərkəzi Asiyanın tarixi şəhərlərinin planlaşdırma və inkişaf problemlərinə həsr edilmiş III Beynəlxalq simpoziumunu AzMİU-da keçirildi. Bundan əlavə, laboratoriyanın əməkdaşları tədqiqatın əsas nəticələri barəsində dəfələrlə müxtəlif beynəlxalq konfranslarda məlumat vermişlər.
Layihələr zamanı çox sayda Respublika daxilində və xaricində nəşr olunmuş məqalələr, tezislər, kitablar, bukletlər və təqvimlər çap olunmuşdur. Adları qeyd olunan kitablar Azərbaycanın memarlıq abidələrinin tanınmasında mühüm rol oynayır və eyni zamanda dərslik kimi də istifadə olunur.
KİTABLAR və MƏQALƏLƏR
1.    Məmmədova G., Hacıyeva S., Abdullayev T. – «Kiş-Qafqaz Albaniyasının-Azərbaycanın görkəmli memarlıq abidəsi» XXI-YNE Bakı-2002
2.    Məmmədova G., Hacıyeva S., Abdullayev T. Ağamalıyeva Y. – «Şəki Memarlıq abidələri» Çaşıoğlu Bakı -2003
3.    Məmmədova G., Vaqif Aslan –«Kiş kəndi və onun məbədi» Çaşıoğlu Bakı -2003
4.    Məmmədova G., Hacıyeva S., Abdullayev T. “Nic-udilərin məbədi», Bakı- Çaşıoğlu, 2006
5.    Hacıyeva S. Architecture of the North- Western district of Azerbaijan. Study, analyses and the projects on restoration of the main architectural monuments Germany: LAP-Lambert Academic Publishing GmbH &Co. KG, 2011
6.    HacıyevaS.X. Аrxitektura Şeki- Zaqatalğskoy zonı Аzerbaydjana (istoriçeskaə levoberejnaə kavkazskaə Аlbaniə- severo-zapadnıy reqiona Аzerbaydjanskoy Respubliki) Bakı: Elm, 2011, ISBN 978-9952-453-07-2
7.    Məmmədova G.H., Hacıyeva S.X. Azərbaycan memarlıq tarixi. Qədim və orta əsrlər dövrü Azərbaycan memarlığı. I cild. Bakı, “Şərq-Qərb” Nəşriyyat Evi. 2013. 268 səh. (azərbaycan-rus və azərbaycan-ingilis dillərində)
8.    Məmmədova G.H., Hacıyeva S.X. Azərbaycan memarlıq irsi. Azərbaycanin şimal-qərb regionunun  memarliq abidələri. Bakı. “Şərq-Qərb” Nəşriyyat Evi. 2013. çapda.

Protection and restoration of monuments
The research laboratory "Protection and restoration of monuments" funded from the state budget at the Azerbaijan University of Architecture and Construction has been operating since 02.04.2001.
Laboratory staff:
Scientific head of the laboratory MAMMADOVA GULCHOHRA HUSEYN gizi, Doctor of Architectural Sciences, Professor, Honored Architect, Rector of Azerbaijan University of Architecture and Construction.
Director of the laboratory, acting senior researcher ABDULLAYEV TOFIG ALI oglu, Doctor of Architecture, Professor, Honored Architect, Professor of "Architectural Structures and Restoration of Monuments".
Junior researcher of the laboratory HASANZADE SAADAT JABBAR gizi.
Scientific direction of the laboratory:
Preparation of recommendations on the preservation of individual architectural monuments in the laboratory, their sketching, restoration and conservation projects and study of the historical environment of ancient cities, historical monuments and pictorial catalogs on Azerbaijani architecture, textbooks on historical architecture of Azerbaijan, compiled by the Ministry of Culture of Azerbaijan. Works such as the study of architectural monuments included in the list of architectural monuments from the point of view of architectural significance, the inspection of the current condition of monuments are being carried out.
What we do:
Research topic during 2001-2010: “Study of Azerbaijan's architectural heritage,
problems of protection and restoration.
2001 - The first monuments of the Middle Ages. Modern condition, restoration, protection and use of monuments.
2002 - Developed monuments of the Middle Ages. Modern condition, restoration, protection and use of monuments.
2003 - Historical cities of Azerbaijan. Reconstruction problems.
2004 - Historical environment in modern cities of Azerbaijan and problems of its research, protection and reconstruction.
2005 - Restoration, protection and use of architectural heritage.
2006 - Restoration, protection and use of monuments of the early Middle Ages
2007 - Restoration, protection and use of advanced medieval monuments
2008 - Preservation and use of the historical environment in the historical cities of Azerbaijan
2009 - Restoration, protection and use of architectural heritage
2010 - Interaction of Azerbaijani architecture with eastern countries. Connection and connection of Azerbaijani architecture with other sciences and art.
Research topic for 2011-2013: "Actual problems of research and protection of the architectural heritage of Caucasian Albania"
2011 - Status of research and protection of architectural heritage of the North-West region
2012 - The state of research and protection of the architectural heritage of Karabakh and surrounding areas
2013 - Actual problems of the architectural heritage of Caucasian Albania
Research topic for 2014-2018: "Problems of research, protection and restoration of architectural heritage of Azerbaijan"
2014 - Research and protection of the architectural heritage of Ganja-Gazakh region
2015 - Research and protection of the architectural heritage of Guba-Gusar region
2016 - Research and protection of the architectural heritage of the Baku-Absheron region
2017 - Research and protection of the architectural heritage of Lankaran region
2018 - Research and protection of the architectural heritage of the Nakhchivan Autonomous Republic
Research topic for 2018-2023: "Research and protection of architectural heritage of Azerbaijan" (Continued)
2019 - Problems of research and protection and use of architectural heritage of Sheki-Zagatala region
2020 - Problems of research and protection and use of architectural heritage of Sheki-Zagatala region
2021 - Study of monuments in the occupied territory of Upper Karabakh
2022 - Research of artistic-compositional elements of Azerbaijan's architectural heritage
2023 - Proposals for the design of protected areas of monuments
As a result of research activities carried out in the laboratory, the following restoration projects were implemented:
1. Restoration and museumization of the temple located in Kish village of Sheki region. (Azerbaijan-Norway joint project "Kish"), 2000-2003.
As a result of the project, the monument was studied, a restoration project was developed, a project to turn it into a museum was developed, and restoration and museumization work was supervised.
The head of the project is doctor of architecture, professor GH Mammadova,
Authors of the project - G.H.Mammadova, S.Kh.Hajiyeva, TA.Abdullayev.
2. Restoration of the temple located in Nij village of Gabala region. (Azerbaijan-Norway joint Nic project), 2003-2005.
As a result of the project, the monument was studied, a restoration project was developed, a project for its use as a church was developed and the restoration work was supervised.
3. Basilica conservation project in Gum village, Gakh region (US Ambassador's "Cultural Foundation"), 2006.
Authors of the project - G.H.Mammadova, S.Kh.Hajiyeva.
4. Scientific research work on "Development of instructions on the restoration, protection and use of architectural heritage." (Determination of ways of restoration and conservation of individual architectural monuments; typology and classification; importance of restoration measures; preparation of instructions on separate architectural monuments; Preparations have been made.
5. “Interaction of Azerbaijani architecture with eastern countries. Connection and connection of Azerbaijani architecture with other sciences and art »2010. Scientific research work on the subject (compilation of classification of Azerbaijani architectural monuments; study of interaction of architectural monuments of Eastern countries with different types of monuments of Azerbaijani architecture, identification of similarities and differences; study of art samples in Azerbaijani architectural monuments and connection of architecture with art).
6. Research work on the topic "The state of research and protection of architectural heritage of the North-West region" in 2011 (study of the current state of monuments, photo fixation, classification tables for the current state of protection of monuments).
7. Scientific-research work on the topic "The state of research and protection of the architectural heritage of Karabakh and surrounding areas" in 2012 (study of the current state of monuments, photo fixation, classification tables for the current state of protection of monuments).
8. Research work on "Actual problems of the architectural heritage of Caucasian Albania" in 2013 (study of the current state of monuments, photofixation, classification tables for the current state of protection of monuments).
9. Scientific-research work was carried out on the topic “Research and protection of the architectural heritage of the Ganja-Gazakh region” in 2014.
10. Research work on the topic "Research and protection of the architectural heritage of the" Guba-Gusar region "in 2015".
11. “Construction and reconstruction works in the territory of“ Yukhari Bash ”National Historical-Architectural Reserve of Sheki city” and “Khinalig State Historical-Architectural and Within the framework of the research work on “Repair and restoration of emergency houses in the territory of the Ethnographic Reserve”, projects on restoration, reconstruction, strengthening and adaptation of historical monuments and buildings located in those zones were prepared. The first project envisages the development of the following buildings:
Restoration and repair of castle walls.
Restoration project of a number of buildings located in the castle
Overhaul and restoration of Khan Mosque and Cemetery (in addition to school and kindergarten)
The house of Shakikhanovs
Agvar bath and others.
70% of the project has already been implemented
Within the second project, the lines of restoration and reconstruction of 60 emergency houses were developed. After measurements and inspections, 60 houses in the area were fixed and reconstruction projects were developed. Within the framework of the project, the history, culture and construction traditions of Khinalig village were studied, relevant historical reference and recommendations on village renovation were prepared.
From September 27 to October 6, the III International Symposium on the problems of planning and development of historical cities of East and Central Asia was held at AzAUC. In addition, the staff of the laboratory has repeatedly reported on the main results of the study at various international conferences.
During the projects, a large number of articles, theses, books, booklets and calendars published in the country and abroad were published. The mentioned books play an important role in the recognition of architectural monuments of Azerbaijan and are also used as textbooks.
BOOKS AND ARTICLES
1. Mammadova G., Hajiyeva S., Abdullayev T. - "Outstanding architectural monument of Kish-Caucasian Albania-Azerbaijan" XXI-YNE Baku-2002
2. Mammadova G., Hajiyeva S., Abdullayev T. Agamaliyeva Y. - "Sheki Architectural monuments" Chashyoglu Baku -2003
3. Mammadova G., Vagif Aslan - "Kish village and its temple" Chashyoglu Baku -2003
4. Mammadova G., Hajiyeva S., Abdullayev T. “Temple of Nic-Udi”, Baku-Chashyoglu, 2006
5. Hacıyeva S. Architecture of the North- Western district of Azerbaijan. Study, analysis and the projects on restoration of the main architectural monuments Germany: LAP-Lambert Academic Publishing GmbH & Co. KG, 2011
6. Hacıyeva S.X. Architecture Sheki-Zagatala region of Azerbaijan (historically levoberejnaa kavkazskaa Albania- north-western region of the Republic of Azerbaijan) Baku: Elm, 2011, ISBN 978-9952-453-07-2
7. Mammadova G.H., Hajiyeva S.X. History of Azerbaijan architecture. Ancient and medieval Azerbaijani architecture. I cild. Baku, "East-West" Publishing House. 2013. 268 p. (in Azerbaijani-Russian and Azerbaijani-English languages)
8. Mammadova G.H., Hajiyeva S.X. Azerbaijan architectural heritage. Architectural monuments of the north-western region of Azerbaijan. Baku. East-West Publishing House. 2013. in print.