Əcnəbi dillər kafedrası
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 noyabr 2018-ci il tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş 2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində və AzMİU-nun beynəlmiləlləşmə strategiyasına əsasən rektorun əmri ilə Əcnəbi dillər kafedrasının nəzdində 7 iyun 2019-cu il tarixində “Dil mərkəzi” yaradılmışdır. Əcnəbi dillər kafedrasının 2 müəllimi “Dil mərkəzi”nin heyəti olaraq seçilmişdir. Sözügedən müəllimlər AzMİU və Lester Universitetinin əməkdaşlığı sayəsində 2017-ci il iyun ayında “English for Engineers Course”,2018-ci il may ayında “Teaching English as a Second Language”, 2019-cu il fevral ayında “Teaching Training Programme” 2019-cu il 15-26 iyul tarixlərində Böyük Britaniyanın Lester Universitetində “English for Academic Purposes - Teacher Development Programme” adlı təlimləri müvəffəqiyyətlə keçib sertifikatlar əldə etmişlər. “Dil mərkəzi”nin fəaliyyət istiqamətləri aşağıdakı kimi müəyyənləşdirilmişdir:
1) Erasmus, Tempus, Mevlana proqramları üzrə xarici ölkələrdə təhsil almaq istəyən bakalavr, magistr, doktorant, müəllimlərə ingilis dili üzrə şifahi və yazı imtahanlarının keçirilməsi.
2) AzMİU-nun ingilis bölmələrinə qəbul olmuş tələbələrinin müsahibədən keçirilməsi,müsahibədən keçməyən və bütün fakültələr üzrə ingilis bölmələrində təhsilini davam etdirmək istəyən tələbələrə qış və yaz semestrinin sonunda xarici dildən oxu, yazı, dinləmə və danışıq qabiliyyətlərinin qiymətləndirilməsi üçün imtahanların keçirilməsi.
3) İngilis bölməsində təhsil alan tələbələrin ingilis dilində bilik və vərdişlərinin təkmilləşməsi məqsədilə kursların yaradılması.
4) İngilis qruplarında aparılan dərslərin monitorinqi və keyfiyyətin müəyyənləşdirilməsi.
5) İngilis bölməsində dərs aparan müəllimlərin xarici dil biliklərinin inkişafı üçün kursların təşkili, səviyyə imtahanlarının keçirilməsi.

Department of Foreign Languages
Within the framework of the State Program on Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023 approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 16, 2018 and in accordance with the Internationalization Strategy of the University "Language Center" was established on 2 teachers of the Department of Foreign Languages were selected as the staff of the "Language Center". Thanks to the cooperation of AzUAC and the University of Leicester, the teachers were awarded the English for Engineers Course in June 2017, Teaching English as a Second Language in May 2018, and the Teaching Training Program in February 2019. On July 15-26, 2013, they successfully completed the English for Academic Purposes - Teacher Development Program at the University of Leicester in the United Kingdom and received certificates. The activities of the "Language Center" are defined as follows:
1) Conducting oral and written exams in English for bachelors, masters, doctoral students and teachers wishing to study abroad under the Erasmus, Tempus, Mevlana programs.
2) Interviewing students admitted to the English departments of AzUAC, conducting examinations to assess reading, writing, listening and speaking skills in a foreign language at the end of the winter and spring semesters for students who did not pass the interview and want to continue their education in English departments of all faculties.
3) Establishment of courses in order to improve the English language skills of students studying in the English department.
4) Monitoring and determining the quality of lessons in English groups.
5) Organization of courses for the development of foreign language skills of teachers teaching in the English department, conducting level exams.