Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) “1 Mart –  Ümumdünya   Mülki Müdafiə Günü”nə  həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Mərasimdən öncə tədbir iştirakçıları AzMİU-nun Mülki Müdafiə Qərargahı, Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi kafedrası tərəfindən birgə hazırlanan videoçarxı izləyiblər.
Universitetin Ümumi işlər üzrə prorektoru Aqil Məmmədov tədbiri açıq elan  edərək Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü münasibətilə hər kəsi təbrik edib, bu günün əhəmiyyətini nəzərə çatdırıb. Prorektor çıxışında Azərbaycanda, o cümlədən AzMİU-da mülki müdafiə ilə bağlı genişmiqyaslı işlərin görüldüyünü və mütəmadi olaraq əhali arasında maarifləndirici tədbirlərin aparıldığını söyləyib.
Daha sonra AzMİU-nun Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi kafedrasının müəllimləri – dosent Emil Qafarovun “Mülki müdafiə fənni tədrisinin məqsədi” və dosent Səyavuş Gözəlovun “Fövqəladə hallara psixoloji dayanıqlığın formalaşdırılması” mövzularında çıxışları dinlənilib.
Məruzələrdən sonra Fövqəladə Hallar Nazirliyinin fəaliyyətini özündə əks etdirən sənədli film nümayiş etdirilib.
Sonda Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Əhməd Abdullayev çıxış edərək dünyada baş verən hərbi, siyasi və ekoloji hadisələr fonunda mülki müdafiənin daha da aktuallaşdığını qeyd edib və tədbirin keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.

March 1st - World Civil Defense Day was celebrated at AzUAC
An event dedicated to “March 1st - World Civil Defense Day” was held at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).
Before the ceremony, participants watched a video prepared jointly by the Civil Defense Headquarters and the Department of Emergency Situations and Life Safety of AzUAC.
Agil Mammadov, the Vice-Rector for General Affairs of the university, opened the event with a speech, congratulating everyone on the occasion of World Civil Defense Day and emphasizing the significance of this day. The Vice-Rector highlighted the comprehensive efforts made in civil defense in Azerbaijan, including at AzUAC, and noted the ongoing educational activities conducted among the population.
Following this, presentations were delivered by the faculty members of the Department of Emergency Situations and Life Safety of AzUAC - Associate Professor Emil Gafarovon the topic “The purpose of civil defense education,” andAssociate Professor Sayavush Gozalov on the topic “The formation of psychological resilience in emergency situations.”
After the presentations, a documentary film reflecting the activities of the Ministry of Emergency Situations was demonstrated.
Finally, Ahmad Abdullayev, the head of the Civil Defense Headquarters, delivered a speech, highlighting the increasing relevance of civil defense in the context of military, political, and environmental events worldwide. He expressed gratitude to the university leadership for their support in organizing the event.