AzMİU və Türkiyənin İSKİ təşkilatının mütəxəssisləri Azərbaycanın sutəmizləmə prosesi ilə bağlı birgə təkliflər hazırlayacaqlar
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) qonaq olan Türkiyənin İstanbul Su və Kanalizasiya İdarəsinin (İSKİ) əməkdaşlarının Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə səfəri təşkil olunub.
AzMİU-nun Su təsərüfatı və mühəndis kommunikasiya sistemləri fakültəsinin dekanı professor Zakir Musayev və fakültənin müəllimi dosent Aqşin Kərimov və Xarici əlaqələr şöbəsinin müdir müavini Könül Şirinovanın müşayiəti ilə qonaqlar Azərbaycanın içməli su sektoru üzrə tətbiq olunan ən müasir qurğulara baxış keçiriblər.
Tanışlıq çərçivəsində qonaqlara  kompleksin tikintisi və burada suyun emal prosesləri barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Ceyranbatan suyu heç bir kimyəvi təmizlənmə aparılmadan tam qapalı, avtomatik rejimdə, mexaniki üsulla təmizlənir. Burada emal olunan su beynəlxalq qurumların qəbul etdiyi standartlara tam cavab verir, girişdə və çıxışda ciddi laborator yoxlamalardan keçir.
Qonaqlar daha sonra mərkəzi idarəetmə sistemi - SCADA otağında idarəetmə proseslərini izləyib, kompleksin laboratoriyası ilə tanış olublar.
Komplekslə tanışlıqdan sonra AzMİU və İSKİ mütəxəssisləri ölkənin sutəmizləmə prosesi ilə bağlı tətbiq olunan metodları müzakirə ediblər, Türkiyənin analoji sektor üzrə təcrübəsi ilə müqayisə aparılıb və səmərəliliyin artırılması üçün fikirlər səsləndirilib.
Qərara alınıb ki, AzMİU və İSKİ mütəxəssisləri tərəfindən ortaq analizlər aparılsın və innovativ texnoloji tətbiqlərlə bağlı Ceyranbatan Ultrasüzgəcli Sutəmizləyici Qurğular Kompleksinə təkliflər verilsin.
Türkiyəli qonaqlar daha sonra Şabran rayonunda yerləşən Taxtakörpü su anbarı, Taxtakörpü Su Elektrik Stansiyasında olublar.
İSKİ əməkdaşlarına məlumat verilib ki, 2013-cü ildə istifadəyə verilən Taxtakörpü su anbarında toplanan sudan elektrik enerjisinin alınması ilə yanaşı, içməli su ilə təminat, texniki və suvarma məqsədləri üçün də istifadə olunur.
Anbar və SES-nın fəaliyyətini yaxından izləyən qonaqlar, AzMİU mütəxəssisləri ilə fikir mübadiləsi aparıb, su təmizləyici qurğuların iş prinsipiylə maraqlanıblar. Qonaqlara burada aparılan işlər, tətbiq olunan texnologiyalar və AzMİU-nun müvafiq laboratoriyalarında anbar və SES üçün həyata keçirilən tədqiqatlar haqqında geniş məlumat verilib.
Qeyd edək ki, AzMİU-nun Su təsərrüfatı və mühəndis kommunikasiya sistemləri fakültəsində 5 ixtisas üzrə bakalavr və magistr səviyyəsində ümumilikdə iki minə yaxın tələbə təhsil alır. Fakültə nəzdində 4 kafedra, 8 yüksək elmi-texnoloji avadanlıqla təmin olunmuş laboratoriya mövcuddur. Bununla yanaşı, fakültə tələbələri mütəmadi olaraq ixtisasları üzrə əlaqədar müəssisələrə, o cümlədən Türkiyanin İstanbul Su və Kanalizasiya İdarəsinə təcrübəyə göndərilirlər. İdarəyə son olaraq 19 tələbə göndərilib və onlara İSKİ mütəxəssisləri tərəfindən Türkiyənin su və kanalizasiya sektoru üzrə ən son yeniliklər, elmi-texnoloji metodlar haqqında məlumatlar verilib, təlimlər keçirilib.

Specialists of AzUAC and Turkey’s ISKI organization Will Develop Joint Proposals Regarding the Water Purification Process in Azerbaijan
A visit was organized for the staff of Istanbul Water and Sewerage Administration (ISKI) of Turkey to the Ultra-Filtration Water Purification Facility Complex in Jeyranbatan by the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).
Guests, accompanied by the Dean of the Faculty of Water Management and Engineering Communications Systems of AzUAC, Professor Zakir Musayev, the lecturer at the faculty, Associate Professor Agshin Karimov, and the Deputy Head of the Foreign Relations Department, KonulShirinova, toured the most modern equipment used in Azerbaijan’s drinking water sector.
During the familiarization, the guests were provided with detailed information about the construction of the complex and the water treatment processes carried out there. It was noted that Jeyranbatan water is purified without any chemical treatment, using a fully enclosed, automatic, mechanical method. The water treated here fully meets the standards accepted by international organizations and undergoes strict laboratory tests before entering and after leaving the facility.
Then the guests observed the management processes in the Central Control System - SCADA room and got acquainted with the laboratory of the complex.
After getting familiarized with the complex, AzUAC and ISKI specialists discussed methods applied in the water purification process of the country, compared with the experience of Turkey in the same sector, and offered suggestions for increasing efficiency.
It was decided that joint analyses would be conducted by specialists from AzUAC and ISKI, and proposals for innovative technological applications be submitted to the Jeyranbatan Ultrafiltration Water Purification Complex.
The Turkish guests then visited the Takhtakorpu water reservoir and the Takhtakorpu Hydro Power Station located in Shabran region.
ISKI staff was informed that besides generating electricity from the water collected in the Takhtakorpu reservoiropened in 2013, it is also used for provision of drinkablewater, technical, and irrigation purposes.
The visitors closely monitored the operation of the reservoir and HPS, exchanged ideas with AzUACspecialists, and showed interest in the working principles of water treatment facilities. The guests were provided with detailed information about the work done there, the technologies used and the research conducted on reservoirand HPS in the relevant laboratories of AzUAC.
It should be noted that the Faculty of Water Management and Engineering Communications at AzUAC educates nearly two thousand students at the bachelor’s and master’s levels in five specialties. The faculty has four departments and eight laboratories equipped withadvanced scientific and technological equipment. In addition, students of the faculty are regularly sent to relevant institutions for internships, including ISKI in Turkey. Recently, 19 students were sent to the institution, where they received information on the latest innovations and scientific-technological methods in Turkey’s water and sanitation sector and participated in training sessions.