Tələbə və məktəblilər bir arada: AzMİU-da ekoloji məsələlərə dair konfrans və sərgi keçirilib
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Torpağın su ehtiyatlarının və atmosferin ekoloji qiymətləndirilməsinin tədqiqatları” mövzusunda konfrans və sərgi keçirilib.
Konfrans və sərgi AzMİU-nun Ekologiya kafedrasının, Milli Aerokosmik Agentliyinin, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun dəstəyi ilə həyata keçirilib.
Tədbirdə layihələrlə AzMİU-nun magistrantları ilə yanaşı Bakı, Sumqayıt, Xaçmaz, Şamaxı, Cəlilabad, Kürdəmir, Ucar və Ağdamdan ümumilikdə 46 məktəbli və 25 müəllim iştirak edib.
AzMİU-nun rektoru professor Gülçöhrə Məmmədova çıxış edərək tədbir iştirakçılarını salamlayıb və bildirib ki, tədbirin ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunması heç də təsadüfi deyil. Ulu Öndərin çoxşaxəli fəaliyyətinə diqqət çəkən rektor deyib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmiz və xalqımız qarşısında digər xidmətləri kimi ölkəmizin ekologiyasının, ətraf mühitinin qorunmasında da strateji xidmətləri mövcuddur. Ümummilli Liderin dövründə qəbul edilən ekoloji tarazlıq prinsiplərinin uğurla davam etdirildiyini qeyd edən professor Gülçöhrə Məmmədova ölkəmizin ekoloji tarazlığının qorunması, ekologiya üzrə yüksək ixtisaslı kadr potensialının daha da artırılması baxımından bu cür tədbirlərin keçirilməsinin vacib olduğunu qeyd edib.
Professor Gülçöhrə Məmmədova çıxışı zamanı AzMİU-da ekoloji tədqiqatlar üçün yaradılan laboratoriya, kadr hazırlığı üçün cəlb edilən professor-müəllim heyətinə diqqət çəkərək ekoloji məsələlərə maraq göstərən şagirdlərə çağırış edib. Onları AzMİU-ya qəbul olaraq ekologiya mühəndisliyi ixtisasına yiyələnməyə dəvət edib.
Milli Aeorokosmik Agentliyinin baş direktoru professor Natiq Cavadov çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Agentlik direktoru AzMİU, xüsusilə universitetin Ekologiya kafedrası ilə rəhbərlik etdiyi qurumun əməkdaşlığından danışıb və məmnunluğunu ifadə edib.
AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru akademik Əlövsət Quliyev çıxışında məktəb şagirdlərində ekoloji məsələlərə maraq yaratmağa xidmət edən konfrans və sərgini təqdirəlayiq hal olduğunu qeyd edib.
AzMİU-nun Ekologiya kafedrasının müdiri professor Fəqan Əliyev konfransın elmi-kütləvi əhəmiyyətinə diqqət çəkib və sərginin tələbə və şagirdlərdə praktik vərdişlər, komanda şəkilində işləmək bacarığı formalaşdırdığını qeyd edib.
Çıxışlardan sonra müəllim, tələbə və şagirdlərin əl işindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə torpağın su ehtiyatları və atmosferə, ümumilikdə ekologiyaya aid maketlər, layihələr və prototiplər nümayiş olunub.
Konfransın sonunda məktəblilərin AzMİU-ya ekskursiyası təşkil olunub və iştirakçılara sertifikatlar təqdim edilib.

Students and Schoolchildren Together: Conference and Exhibition on Environmental Issues Held at AzUAC
A conference and exhibition titled "Research on Soil Water Resources and Ecological Assessment of the Atmosphere” dedicated to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev, was held at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).
The conference and exhibition were organized with the support of AzUAC's Department of Ecology, the National Aerospace Agency, and the Institute of Soil Science and Agrochemistry."
AzUAC's master's students, 46 schoolchildren and 25 teachers from Baku, Sumgayit, Khachmaz, Shamakhi, Jalilabad, Kurdamir, Ujar, and Agdam participated in the event.
In her speech, Professor Gulcohra Mammadova, the rector of AzUAC, greeted the participants of the event and stated that dedicating the event to the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev is not coincidental. Drawing attention to the multi- branched activities of the great leader, the rector highlighted that as with his other services to our country and people, Heydar Aliyev has also rendered strategic services in the protection of our country's ecology and environment. Professor Gulcohra Mammadova mentioned that the ecological balance principles adopted during the era of the national leader are being successfully continued, stressing the importance of holding such events in ensuring the preservation of our country's ecological balance and further enhancing the country's potential in specialized expertise in ecology.
During her speech, Professor Gulcohra Mammadova highlighted the laboratories established at AzUAC for ecological research and drew attention to the teachingstaff engaged in personnel training. She encouraged students showing interest in ecological issues, inviting them to join AzUAC and pursue a specialization in environmental engineering.
Professor Natig Javadov, the Director of the National Aerospace Agency, delivered a speech underscoring the importance of the event. The Agency Director spoke about the collaboration between the agency and AzUAC, particularly with the university's Department of Ecology, expressing satisfaction with their partnership.
Professor Fagan Aliyev, the head of AzUAC's Department of Ecology, emphasized the scientific and mass significance of the conference, noting that the exhibition provides practical insights for students and pupils, fostering teamwork skills.
After the speeches, teachers, students, and pupils had the opportunity to view the exhibition, which consisted of hands-on displays. The exhibition showcased models, projects, and prototypes related to soil water resources, atmosphere, and ecology in general. At the end of the conference, a tour of AzUAC was organized for the school students, and certificates were presented to the participants.