İstiqamət: Şəbəkələr və Kibertəhlükəsizlik
Salam, mən Səmral Mansurov. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində Mexanika və İnformasiya Texnologiyaları fakültəsində təhsil almışam.
Təhsil aldığım müddətdə əldə etdiyim bilik və bacarıqları real iş mühitində tətbiq etmək üçün təcrübə proqramlarına müraciət edirdim. Bunun nəticəsi olaraq 2018-ci ildə “Azericard MMC”-nin elan etdiyi yay təcrübə proqramının İT sahəsi üzrə qalibi seçildim və orada təcrübə keçmək imkanı əldə etdim. Eyni zamanda Azərbaycan Mərkəzi Bankının təşkil etdiyi təcrübə proqramına da müraciət etmişdim və 2020-ci ildə İT sahəsi üzrə proqramda iştirak hüququ əldə etmişdim. Bununla yanaşı 2020-ci ildə CCNA beynəlxalq sertifikat imtahanında iştirak etmiş və uğurlu nəticə əldə etmişəm.
Azericard MMC-də iştirak etdiyim təcrübə proqramı ödənişli əsasla həyata keçirilirdi. Buna görə də bu sahədə ilk gəlirim məhz bu idi. Hazırda Veysəloğlu MMC-də İT mütəxəssis olaraq fəaliyyət göstərirəm.
Motivasiyadan düşdüyüm zamanlar olurdu. Mənim təcrübəmdə buna səbəb vaxtın idarə edilməsi ilə bağlı idi. Belə ki, Universitetdə 2-ci kursda təhsil aldığım zaman günün bir hissəsini universitetdəki təhsilimə, digər hissəsini isə fərdi inkişafıma ayırırdım. Həmçinin, ev tapşırıqları, imtahanlar, dərsə hazırlıq prosesi və s. bütün bunlara da vaxt ayırırdım. Bu halda istirahət üçün çox da zaman qalmırdı. Belə gərgin qrafiklə davam etmək bəzi hallarda məni motivasiyadan salırdı, yorulurdum. Ancaq sevdiyim və mənə maraqlı olan sahədə təhsil almağım, eyni zamanda sonda əldə edəcəyim uğurlara olan inamım hər zaman motivasiyamı bərpa etməyə sövq edirdi. Akademiyadakı təhsilin keyfiyyətli olması və bununla bərabər mənim də davamlı öz üzərimdə çalışmağım uğurun qaçılmaz olmasına əsas verirdi. Motivasiyamın düşdüyü anlarda bütün bunları düşünmək kifayət edirdi ki, artıq mən bütün inamımla irəliyə doğru addımlayım.
Düşünürəm ki, əzmkarlıq hər bir sahədə çox önəmlidir. İT elə bir sahədir ki, daim yeniliklərə açıq olmaq, biliklərini təkmilləşdirmək lazımdır. Buna görə də əzmkar olub öyrənməkdən yorulmamaq tələb olunur. Lakin bu sahədə əzmkarlıqla yanaşı istedad da çox vacib amildir.

Direction: Networks and Cyber ​​Security
Hello, I am Samral Mansurov. I studied at the Azerbaijan University of Architecture and Construction, Faculty of Mechanics and Information Technology.
I applied to internship programs to apply the knowledge and skills I acquired during my studies in a real work environment. As a result, in 2018, I was selected as the winner of the summer internship program announced by Azericard LLC in the field of IT, and I had the opportunity to do an internship there. At the same time, I applied for an internship program organized by the Central Bank of Azerbaijan, and in 2020 I received the right to participate in the program in the field of IT. In addition, in 2020, I took the CCNA international certification exam and achieved a successful result.
The internship program in which I participated in Azericard LLC was implemented on a paid basis. Therefore, this was my first income in this field. At present, I work as an IT specialist at Veyseloglu LLC.
There were times when I lost motivation. In my experience, the reason for this was time management. So, when I was a sophomore at the university, I spent part of my day studying at the university and the other part of my personal development. Also, homework, exams, lesson preparation process, etc. I spent time on all this. In this case, there was not much time to rest. Continuing with such a busy schedule sometimes discouraged me and made me tired. However, studying in a field that I loved and was interested in, as well as my belief in the success I would eventually achieve, always motivated me to regain my motivation. The quality of education at the academy, and at the same time my constant work on myself, made success inevitable. It was enough to think about all this when I lost my motivation, so that I could move forward with full confidence.
I think that perseverance is very important in every field. IT is an area that needs to be constantly open to innovation and improve their knowledge. Therefore, it is necessary to be persistent and not get tired of learning. However, along with perseverance in this area, talent is also a very important factor.