Bakalavriat pilləsi üzrə təcrübə imkanları haqqında məlumat
Təhsil Nazirliyinin standartlarına əsasən istehsalat təcrübəsi 21 kredit təşkil edir. Belə ki, bakalavr pilləsində təhsil alan bütün tələbələr tədris planında nəzərdə tutulan semestrə uyğun olaraq ixtisasları üzrə istehsalat təcrübəsi keçməlidirlər. Tələbələr tədris ilinin 8-ci semestrində istehsalat təcrübəsində iştirak etmək hüququna malikdirlər.
Təcrübə müəyyən edilmiş vaxtda başlayır və bir dəfə olmaqla nəzərdə tutulan semestr ərzində tamamlanır. İstehsalat təcrübəsi üzrə məsləhət və təlimlər bu müddətə aid edilmir.
Qaydalar:
Təcrübə müddəti: 14 həftə.
Həftəlik minimum iş saatı: 21 saat.
İstehsalat təcrübəsi müddətində tələbə nəzərdə tutulmuş iş saatında təcrübə yerində olmalıdır. Tələbəyə heç bir halda təcrübəyə ayrılan müddətin 25%-dən artığında iştirak etməməyə icazə verilmir. Bu limiti keçən tələbənin yekun təcrübə qiyməti qeyri-kafi hesab olunur. Bu halda tələbə ödənişli əsaslarla istehsalat təcrübəsini yenidən keçməlidir.
Bu qaydaları pozan, üzrsüz səbəbdən təcrübədə iştirak etməyən və yaxud istehsalat təcrübəsini öz təşəbbüsü ilə, müəssisə və universitetin razılığı olmadan dayandıran tələbənin təcrübəsi baş tutmamış sayılır və tələbənin təcrübə fəaliyyəti “0”-la (qeyri-kafi) qiymətləndirilir.
İstehsalat təcrübəsində iştirak etməyən və ya təcrübəni uğurla başa çatdırmayan tələbə növbəti tədris ilində həmin ilin istehsalat təcrübəsi qaydalarına əsasən (tələbə tərəfindən ixtisasın istehsalat təcrübəsinə uyğun kreditin qanunla müəyyən edilən ödəndikdən sonra) təcrübəyə buraxılır.
İstehsalat təcrübəsini müvəffəqiyyətlə tamamlamayan tələbələr tədris prosesinin növbəti mərhələsinə davam edə bilərlər. İstehsalat təcrübəsində iştirak etməyən tələbələr yekun dövlət attestasiyasına buraxılmırlar.
Təcrübədə iştirak aşağıdakı mərhələlərdən ibarətdir:
1. Hazırlıq mərhələsi
2. Təcrübə prosesi (təcrübədə iştirak)
3. Təcrübənin yekunu
4. Sənədlərin təhvil verilməsi
5. Qiymətləndirmə prosesi
Hazırlıq mərhələsi:
İstehsalat təcrübəsi başlanmazdan əvvəl TKM oktyabr ayında təcrübəyə gedəcək tələbələrə email və digər sosial alətlər vasitəsilə təcrübələrin keçirilməsi elanını göndərir. Elana əsasən, tələbələr TKM-nə istehsalat keçəcəyi müəssisə və ya təşkilatın məktubunu təqdim edir və sonralar Mərkəz tərəfindən onlara baxılır, araşdırılr təcrübə keçmək istədikləri istiqamətlər öyrənilir və tələbənin ixtisası, müəssisənin fəaliyyət istiqaməti və s. məsələlər təcrübə tələblərinə uyğun gəldiyi halda onlar həmin müəssisələrə göndərilirlər.
Zaman faktorunu nəzərə alaraq, tələbələrin məsələyə ciddi yanaşmaları xahiş olunur. Əks halda, təcrübə üçün seçiləcək müəssisə tələbənin istəyinə uyğun olmaya bilər.
2021 - 4-cü kursların təcrübə semestrinə dair hazırlıq mərhələsi.
Oktyabr - TKM-nin tələbələrə müraciətinin göndərilməsi və görüş üçün tələbələrin müraciətlərinin qəbul olunması
Noyabr - Tələbələrlə görüşlərin keçirilməsi və müəssisələrlə danışıqların aparılması
Dekabr - İlkin siyahının tərtibatı və müəssisələrlə danışıqların davam etdirilməsi
Yanvar - Əmrin hazırlanması
Fevral - Təcrübə sənədləşmələrinin qaydaya salınması və təcrübənin başlanması
Qeyd: Tələbələr təcrübəyə fevral ayının 16-sı başlayır.
Sənədlərin təhvil verilməsi:
Tələbə təcrübə dövründə gündəlik gördüyü işləri kafedra tərəfindən təqdim edilən tələbənin gündəliyində qeydlər aparır. Təcrübənin sonunda isə təcrübə sənədləri sayılan "Təcrübə gündəliyi" və yekun hesabatı 1 həftə ərzində ixtisas kafedrasına təqdim edir.
Qeyd: Təcrübəçinin gündəliyində həftəliklər ayrı-ayrılıqda təcrübə yerindəki səlahiyyətli şəxsin imzası ilə təsdiqlənir. İmzası və möhürü olmayan, üzərində pozuntu olan təcrübə gündəliyi qəbul edilmir.
Müəssisənin rəyi: Təcrübə dövrü başa çatdıqdan sonra müəssisə tələbənin fəaliyyətini qiymətləndirir. Müəssisənin istehsalat təcrübəsi üzrə rəhbəri və ya müəssisədə səlahiyyətli şəxs tərəfindən gündəlikdə ayrılan xanalar doldurulmalıdır. İmzası, möhürü olmayan və üzərində pozuntu olan gündəliklər qəbul edilmir.
Qiymətləndirmə prosesi:
Tələbənin istehsalat təcrübəsi dövründəki fəaliyyəti aşağıdakı göstəricilərə əsasən aparılır:
- Davamiyyət - 10 bal
- Tələbənin təcrübə dair gündəliyi - 40 bal
- Yekun hesabat - 50 bal
- Çatışmayan göstəricilər “0” olaraq qiymətləndirilir. İstehsalat təcrübəsini müvəffəqiyyətlə tamamlayan tələbə təhsil proqramında təcrübə üçün ayrılmış müvafiq kreditləri qazanmış hesab olunur.

Information on internship opportunities at the undergraduate level
According to the standards of the Ministry of Education, the internship is 21 credits. Thus, all students studying at the bachelor's level must have an internship in their specialty in accordance with the semester provided for in the curriculum. Students have the right to participate in internships in the 8th semester of the academic year.
The internship starts at the appointed time and is completed once during the intended semester. Work experience advice and training are not included in this period.
Rules:
Duration of practice: 14 weeks.
Minimum weekly working hours: 21 hours.
During the internship, the student must be at the internship site during the scheduled working hours. Under no circumstances is a student allowed to participate in more than 25% of the internship period. The final internship score of a student who exceeds this limit is considered insufficient. In this case, the student must retake the internship on a paid basis.
The experience of a student who violates these rules, does not participate in the internship without a valid reason, or terminates the internship on his own initiative, without the consent of the institution or university, is considered failed and the student's internship is rated "0" (insufficient).
A student who does not participate in the internship or successfully completes the internship is admitted to the internship in the next academic year in accordance with the rules of the internship of that year (after the student pays the loan in accordance with the internship).
Students who do not successfully complete the internship can continue to the next stage of the learning process. Students who do not participate in the internship are not admitted to the final state certification.
Participation in the internship consists of the following stages:
1. Preparatory stage
2. Internship process (participation in the internship)
3. The result of the experiment
4. Submission of documents
5. Evaluation process
Preparatory stage:
Prior to the start of the internship, TKM sends an announcement of the internship to students who will go to the internship in October via email and other social tools. According to the announcement, students submit a letter to the TCM from the enterprise or organization where the production will take place, and then the Center reviews them, studies the areas they want to practice, and the student's specialty, direction of the enterprise, etc. If the issues meet the requirements of practice, they are sent to those institutions.
Students are asked to take the issue seriously, taking into account the time factor. Otherwise, the institution to be selected for the internship may not be in line with the student's wishes.
2021 - Preparatory stage for the internship semester of the 4th year.
October - Sending TKM's appeal to students and receiving students' appeals for the meeting
November - Meetings with students and negotiations with institutions
December - Preparation of the initial list and continuation of negotiations with enterprises
January - Preparation of the order
February - Regulation of internship documentation and start of internship
Note: Students start their internship on February 16.
Submission of documents:
The student makes notes in the student's diary submitted by the department. At the end of the internship, the "Internship Diary", which is considered to be internship documents, and the final report are submitted to the specialty department within 1 week.
Note: Weekly diaries in the intern's diary are certified separately by the signature of the authorized person at the internship site. An experimental diary without a signature and seal will not be accepted.
Institution's opinion: At the end of the internship period, the institution evaluates the student's performance. The fields allocated in the diary by the head of the enterprise's production practice or an authorized person in the enterprise must be filled. Diaries without signatures, seals and violations are not accepted.
Evaluation process:
The student's activity during the internship is based on the following indicators:
- Attendance - 10 points
- Student's practice diary - 40 points
- Final report - 50 points
- Missing indicators are evaluated as "0". A student who successfully completes an internship is considered to have earned the appropriate credits allocated for the internship in the educational program.