Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi
İstehsalatda, elmi-tətqiqatda, standartlaşdırma və sertifikatlaşdırma mərkəzlərində, cihazların və avadanlıqların kalibrlənməsi və yoxlanılması laboratoriyalarında, sınaq laboratoriyalarında, məhsulların ekspertizası orqanlarında məhsulun keyfiyyətinə nəzarət üçün “Metrologiya, standartlaşdırma və sertifikasiya mühəndisliyi” ixtisasına yiyələnmiş mütəxəssislərə böyük təlabat var. Tələbələrin işə düzəlmə əmsalı çox yüksəkdir. Belə ki, ixtisasın tətbiq sahələrinə məhdudiyyət olmadığından və tələbələrin yaxşı nəzəri və praktiki biliklərə malik olmaları səbəbindən onlar tələbəlik illərindən öz gələcək kariyeralarını qurmağa nail olurlar.
Tələbələr istehsalat və gündəlik təcrübələri SOCAR,Azərbaycan Metrologiya İstitutu, Holcim Azərbaycan, ASC-nin, RZ-İNTER və Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin N nömrəli hərbi hissədə keçirlər.
Bu ixtisası bitirən məzunlar metrologiya, standartlaşdırma və sertifikatlaşdırma mərkəzlərində, cihazların və avadanlıqların kalibrlənməsi və yoxlanılması laboratoriyalarında, sınaq laboratoriyalarında, məhsulların ekspertizası orqanlarında, məhsulun keyfiyyətinə nəzarət üzrə dövlət və qeyri-dövlət təşkilatlarında, istehlakçıların hüquqlarının qorunması üzrə təşkilatlarda, bütün müəssisələrdə keyfiyyət üzrə menecer kimi və gömrük xidmətində, vergi idarəsində və patent bürosunda işləyə bilərlər.

Metrology, standardization and certification engineering
There is a great demand for specialists in "Metrology, Standardization and Certification Engineering" to control product quality in production, research, standardization and certification centers, calibration and inspection laboratories of devices and equipment, testing laboratories, product examination bodies. The employment rate of students is very high. Thus, due to the fact that there are no restrictions on the scope of the specialty and students have good theoretical and practical knowledge, they are able to build their future careers from their student years.
Students undergo production and daily internships in SOCAR, Azerbaijan Metrology Institute, Holcim Azerbaijan, OJSC, RZ-INTER and military unit N of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan.
Graduates of this specialty work in metrology, standardization and certification centers, laboratories for calibration and inspection of devices and equipment, testing laboratories, product examination bodies, governmental and non-governmental organizations for product quality control, consumer protection organizations, quality managers in all enterprises and may work in the customs service, tax office and patent office.