Beynəlxalq layihələr
Strateji planlaşdırma şöbəsi bir çox beynəlxalq layihələrə rəhbərlik etmişdir. Eyni zamanda icraçı komdanda kimi layihələrdə təmsil olunmuşdur.
Creative Spark: Ali Təhsil Müəssisəsi Proqramı
"Creative Spark" Birləşmiş Krallığın dəstəyilə Mərkəzi Asiya ölkələrində (Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan), Cənubi Qafqaz ölkələrində (Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan) və Ukraynada (ümumilikdə yeddi ölkədə) biznes bacarıqlarını və yaradıcı iqtisadiyyatı inkişaf etdirmək məqsədilə universitetlərarası və institusional əməkdaşlığı beynəlxalq səviyyədə dəstəkləmək üçün nəzərdə tutulan beş illik layihədir.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti də beynəlxalq proqrama qoşulmaq imkanı əldə etmişdir. Belə ki, AzMİU 2 layihə qazanaraq həm London South Bank Universiteti həm də Leicester Universitetləri ilə əməkdaşlıq edir. Creative Spark proqramının məqsədi regionda təhsil alan tələbələrin sahibkarlıq bacarıqlarının və ingilis dilinin inkişaf etdirilməsi eləcə də onların bu yöndə ideyalarını dəstəkləməkdir. Hər bir tərəfdaşlığı dəstəkləmək üçün birinci il (2018-2019) 50 min funt sterlinq (64 min dollar) ikinci il (2019-2020) maliyyə vəsaiti ayrılmışdır.
Layihə çərçvəsində AzMİU-da həyata keçirilən tədbirlər:
- 2019-cu ilin mart ayında Böyük Britaniyanın London South Bank Universiteti nümayəndəsi Linsey Cole tərəfindən müəllimlər və tələbələr üçün bir həftəlik intensiv təlimlər keçirilib.
- 2019-cu ilin iyun ayında ekspertlər Ivana Kraincanic və Linsey Cole AzMİU-ya səfəri zamanı müəllim və tələbələr üçün fərdi inkişaf və sahibkarlıq bacarıqlarının inkişaf etdirilmsi mövzusunda vorkşoplar keçiblər.
- Layihə çərçivəsində ilk öncə Universitetdaxili start-up müsabiqə daha sonra 3 komanda ölkə çempionu olmuşdur.
- AzMİU-nun Memarlıq fakültəsinin tələbəsi Sevən Məhəmmədpur British Council- Böyük İdeya startap yarışmasının Azərbaycan üzrə çempionu olmuşdur. Tələbə Böyük Britaniyaya səfər və 3000 ingilis funt sterlinqi məbləğində pul mükafatı qazanıb.
- Layihə çərçivəsində Leicester Universitetinin ekspertləri tərəfindən universitet müəllimləri üçün ixtisasyönümlü akademik ingilis dili kurslar davamlı olaraq keçirilir.
- 2020-ci ildə AzMİU-da British Council tərəfindən həyata keçirilən Creative Spark proqramı çərçivəsində 6 ay davam edən onlayn ingilis dili kursu fəalliyyət göstərib. Kursda iştirak edən 20 nəfər universitetin gənc kadrları və tələbələr beynəlxalq British Council sertifikatı ilə təmin olunmuşdurlar.Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində British Council tərəfindən həyata keçirilən Creative Spark proqramı çərçivəsində 6 ay davam edən onlayn ingilis dili kursu fəalliyyət göstərib. Kursda iştirak edən 20 nəfər universitetin gənc kadrları və tələbələr beynəlxalq British Council sertifikatı ilə təmin olunmuşdurlar.
- 2021-ci ildə İnnovativ Biznes İnkubatorun üzvləri Big İdea Yarışmasında yer tutublar. Məmmədov Elnur Creative kateqoriyasında öz "Stork" startup layihəsi ilə iştirak etmiş və həmin kateqoriyada 1-ci yeri tutmuşdur. Mirzəyeva Gülnarə Digital Technology kateqoriyasında öz " TechnoHealth" startup layihəsi ilə iştirak etmiş və Azərbaycan üzrə ölkə səsvermə çempionu olmuşdur.

International projects
The Strategic Planning Department has led many international projects. At the same time, it was represented in projects as an executive team.
Creative Spark: Higher Education Institution Program
Creative Spark with the support of the United Kingdom is a five-year project designed to support inter-university and institutional cooperation at the international level to develop business skills and creative economies in Central Asia (Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan), South Caucasus (Azerbaijan, Georgia, Armenia) and Ukraine (seven countries in total) .
Azerbaijan University of Architecture and Construction also had the opportunity to join the international program. Thus, AzUAC has won 2 projects and cooperates with both the University of South Bank of London and the University of Leicester. The purpose of the Creative Spark program is to develop the entrepreneurial skills and English language of students studying in the region, as well as to support their ideas in this direction. In the first year (2018-2019), 50,000 pounds ($ 64,000) and the second year (2019-2020) were allocated to support each partnership.
Activities carried out at AzAU within the project:
In March 2019, Linsey Cole, a representative of the University of South Bank in London, UK, conducted a week-long intensive training for teachers and students.
In June 2019, during the visit of experts Ivana Kraincanic and Linsey Cole to AzUAC, they held workshops on personal development and entrepreneurial skills development for teachers and students.
Within the framework of the project, first intra-university start-up competition and then 3 teams became national champions.
Seven Mohammadpur, a student of the Faculty of Architecture of the University of Azerbaijan, became the champion of the British Council-Great Idea startup competition in Azerbaijan. The student traveled to the UK and won a cash prize of £ 3,000.
As part of the project, experts from the University of Leicester regularly conduct specialized academic English language courses for university teachers.
In 2020, a 6-month online English language course was launched at the University in the framework of the Creative Spark program implemented by the British Council. 20 young staff and students of the university who participated in the course were provided with an international British Council certificate. A 6-month online English language course was launched at the Azerbaijan University of Architecture and Construction as part of the Creative Spark program implemented by the British Council. The 20 young people and students of the university who participated in the course were provided with an international British Council certificate.
In 2021, members of the Innovative Business Incubator took part in the Big Idea Competition. Mammadov participated in the Elnur Creative category with his "Stork" startup project and took first place in that category. Mirzayeva Gulnara participated in the Digital Technology category with her TechnoHealth startup project and became the national voting champion for Azerbaijan.