Mövlanə Mübadilə Proqramı
Mövlanə Mübadilə Proqramı (MMP)– Türkiyə daxilində təhsil verən ali təhsil müəssisələri ilə ölkə xaricində təhsil verən ali təhsil müəssisələri arasında tələbə və pedaqoq mübadiləsini həyata keçirmək məqsədi daşıyır. Türkiyənin Yükseköğretim Kurulu – YÖK tərəfindən həyata keçirilən Mövlana Mübadilə Proqramına 2011-ci ildən start verilmişdir (https://www.yok.gov.tr/ogrenci/yok-bursuve-destekleri).
Partnyor Universitetlərdən olan tələbə və müəllimlər qarşılıqlı olaraq bu proqramdan yararlana bilərlər. Mübadilə proqramında iştirak etmək istəyən tələbələr ən azı bir, ən çoxu iki semestr təhsil üçün, pedaqoqlar isə ən azı 2 həftə, ən çoxu 3 ay müddətə Türkiyədəki ali təhsil müəssisələrində (ikitərəfli Mövlana Mübadilə Protokolu imzalandığı halda) dərs deməklə proqramdan faydalana bilərlər. Universitetlərdə tədris türk və ya ingilis dillərində aparılır.
Mövlanə Mübadilə Proqramında iştirak şərtləri:
Tələbələr:
- Tələbə AzMİU-nun I, II və III kurs bakalavr/ I kurs magistr tələbəsi və ya doktorantı olmalıdır;
- Bakalavr tələbələrinin ümumi akademik orta balı 4 üzərindən ən azı 2.5 olmalı;
- magistr və doktorantların ümumi akademik orta balı 4 üzərindən ən azı 3 olmalı;
Tələb olunan sənədlər:
- Transkript
- Təhsil alacağı universitetin tədris dilinə müvafiq türk (TYS-Türkcə Yeterlilik Sınavı) və ya ingilis dili setifikatı (minimum B1). İngilis dilindən sertifikatı olmayan tələbələr üçün AzMİU-nun Əcnəbi dillər kafedrası tərəfindən dil səviyyə imtahanı keçirilir.
- Namizədin ərizə forması (Aday öğrenci başvuru formu)
- Tələbə haqqında məlumat forması (Öğrenci bilgi formu)
- Xarici pasportun surəti
- 3×4 şəkil – 2 ədəd
Tələbələr tələb olunan sənədlərin əslini (3 nüsxədə) və elektronunu qurum koordinatoruna təqdim etməlidirlər.
- Mübadiləyə qoşulmaq imkanı qazanan tələbələrə Ali Təhsil Şurası (YÖK) tərəfindən təhsil müddətində aylıq 1000 TL təqaüd verilir. Tələbələr alacaqları təqaüdün 70%-ni aylıq, qalan hissəni isə keçdiyi dərslərin müvəffəqiyyəti əsas götürülərək, uğurlu dərslərin ballarının ümumi almış olduğu dərslərə nisbəti nəzərə alınaraq ödənilir.
- Tələblər sadəcə öz doğma ali təhsil müəssisələrinə borclu olduqları təhsil haqqını ödəyirlər, mübadilə proqramı çərçivəsində gedəcəyi ali təhsil müəssisəsinə isə heç bir təhsil haqqı ödəmirlər.
- Proqramdan faydalanmaq arzusunda olanlar həmin ali təhsil müəssisələrinin Mövlana Mübadilə Proqramı Koordinasiya mərkəzinə müraciət edə bilərlər.
- Mövlana Mübadilə Proqramı çərçivəsində ölkə xaricində təhsil alan tələbənin aldığı dərslər Təhsil Protokolunda dərslərin uyğunluğu açıqca göstərildiyi səbəbindən tələbə vətənə döndüyündə tələbə il itkisinə məruz qalmır.
Müəllimlər:
- AzMİU-da çalışan ixtisas fənnləri üzrə tədris aparan akademik heyət proqramda iştirak edə bilər.
- Mübadilə dövründə pedaqoqların akademik fəaliyyəti toplam 6 saatdan az olmamalıdır.
- Dərs saatlarının həftəlik 6 saatı doldurmaması zamanı seminar, konfrans və diskussiyaların keçirilməsi kimi akademik fəaliyyət də nəzərə alınır.
- Müəllim haqqında məlumat blankı (Öğretim Elemanı Bilgi Formu)
- CV (akademik fəaliyyəti, nailiyyət və nəşrləri ətraflı qeyd olunmaqla)
Mübadilə proqramında iştirak edən universitetlərin siyahısı (əlavə olunur)
MÖVLANƏ MÜBADİLƏ PROQRAMI TƏQVİMİ
(Təqvim hər tədris ilinə görə dəyişə bilər)
Tərəfdaş universitetlər tərəfindən MMP elanlarının verilməsi |
04 - 15 fevral |
Mübadilə üçün ərizələrin qəbulu |
18 fevral - 11 mart |
Ərizələrə baxılması |
12-18 mart |
Müraciətlərin YÖK-ə göndərilməsi |
22 mart |
Mövlanə Mübadilə Proqramına sənəd qəbulu AzMİU-nun rəsmi saytında, eləcə də Xarici əlaqələr şöbəsinin facebook səhifəsində (https://www.facebook.com/International-Relations-Department-of-AUAC-AzM%C4%B0U-253281011524538/) elan olunur.

Mevlana Exchange Program
Mevlana Exchange Program (MMP) - aims to exchange students and teachers between higher education institutions in Turkey and higher education institutions abroad. The Mevlana Exchange Program implemented by the Higher Education Council of Turkey - YÖK was launched in 2011 (https://www.yok.gov.tr/ogrenci/yok-bursuve-deskleri).
Students and teachers from partner universities can benefit from this program. Students wishing to participate in the exchange program can benefit from the program by teaching for at least one or two semesters, and teachers by teaching at higher education institutions in Turkey for at least 2 weeks and at most 3 months (if a bilateral Mevlana Exchange Protocol is signed). Teaching at universities is conducted in Turkish or English.
Terms of participation in the Mevlana Exchange Program:
Students:
The student must be a 1st, 2nd and 3rd year bachelor / I year master's student or doctoral student of AzUAC;
The total academic average score of undergraduate students must be at least 2.5 out of 4;
the total academic average score of masters and doctoral students must be at least 3 out of 4;
Required documents:
Transcript
Turkish (TYS-Turkish Proficiency Test) or English language certificate (minimum B1) corresponding to the language of instruction of the university where you will study. For students who do not have a certificate in English, the Department of Foreign Languages of the University of Azerbaijan conducts a language level exam.
Candidate's application form (Aday student application form)
Student information form (Student information form)
Copy of foreign passport
2 pohtos 3 × 4 (size)
Students must submit the original (in 3 copies) and electronic documents to the coordinator of the institution.
Students who have the opportunity to join the exchange are given a monthly stipend of 1000 TL by the Higher Education Council (HEC) during their studies. 70% of the scholarship will be paid to students on a monthly basis, and the rest will be paid based on the success of the courses they have taken, taking into account the ratio of the scores of successful classes to the total number of lessons received.
Requirements simply pay the tuition fees they owe to their home higher education institutions, and do not pay any tuition fees to the higher education institution they will attend under the exchange program.
Those wishing to benefit from the program can apply to the Mevlana Exchange Program Coordination Center of those higher education institutions.
Lessons taken by a student studying abroad under the Mevlana Exchange Program The student does not suffer a loss of years when he / she returns home, as the Education Protocol clearly states the conformity of the lessons.
Teachers:
- Academic staff of AzUAC teaching special subjects can participate in the program.
- During the exchange period, the academic activity of teachers should not be less than 6 hours in total.
- Academic activities such as seminars, conferences and discussions are also taken into account when classes do not exceed 6 hours per week.
- Teacher information form (Teaching Element Information Form)
- CV (with detailed mention of academic activities, achievements and publications)
List of universities participating in the exchange program (attached)
MOVLANE EXCHANGE PROGRAM CALENDAR
(Calendar may change for each academic year)
Submission of MMP announcements by partner universities - 04 - 15 February
Acceptance of applications for exchange - February 18 - March 11
Consideration of applications - March 12-18
Sending appeals to the HEC - March 22
Admission to the Mevlana Exchange Program is announced on the official website of the University, as well as on the Facebook page of the Department of Foreign Relations (https://www.facebook.com/International-Relations-Department-of-AUAC-AzM%C4%B0U-253281011524538/) .
List of universities cooperating with Azerbaijan University of Architecture and Construction within the Mevlana Exchange Program