İtaliya-Azərbaycan Dizayn mərkəzi
18 iyul 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İtaliya Respublikasının Prezidenti Sercio Mattarella arasında Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin nəzdində İtaliya-Azərbaycan Dizayn Mərkəzinin yaradılmasına dair Anlaşma Memorandumu imzalanmış, Poliminin Dizayn məktəbi və AzMİU-nun Memarlıq fakultəsi ilə birlikdə İtaliya-Azərbaycan Dizayn Mərkəzi (İADM) yaradılmışdır.
2019-cu ildə Dizayn Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilmişdir. Mərasimdə Təhsil naziri Ceyhun Bayramov, İtaliyanın ölkədəki səfiri Auqusto Massarini və bir neçə universitetin rektoru iştirak etmişlər.
Rektor bu il ilk dəfə olaraq dizayn ixtisası üzrə ingilis dilli tədrisin aparıldığını, bununla da ilkin addımların atıldığını söyləyib. AzMİU-nun və Milan Politexnik Universitetinin birgə həyata keçirdiyi layihənin 2 il müddətində gerçəkləş­dirilə­cəyini, lakin gələcəkdə bu müddətin artırılması, ikili diplom proqramların həyata keçirilməsinin qarşıya məqsəd olaraq qoyulduğunu tədbir iştirakçılarının diqqə­tinə çatdırıb.
Təhsil naziri Ceyhun Bayramov bildirib ki, mərkəz ölkədə dizayn ixtisasının daha yüksək səviyyəyə qaldırılmasına və inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcək: “Sevindirici haldır ki, bu gün ölkəmizdə bir neçə ali təhsil müəssisəsində dizayn ixtisası üzrə kadrlar hazırlanır. Ümid edirəm ki, bu mərkəzin imkanlarından nəinki AzMİU-nun müəllim, tələbə heyəti, həm də ölkəmizdə fəaliyyət göstərən təhsil müəssisəsinin əməkdaşları, müəllim və tələbə heyəti faydalana biləcəklər”.
İtaliyanın ölkədəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Auqusto Massarini də təbriklərə qoşulub, yaradılmış mərkəzin dizayn ixtisasında oxuyan tələbələrin mütəxəssis kimi yetişməsində böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra mərasim iştirakçıları dizayn ixtisasında təhsil alan tələbələrin italyan müəllimlərin rəhbərliyi altında keçirilən vorkşopda hazırladığı layihələrin təqdimatına baxıblar.
Mərkəzi yaratmaqda məqsəd ölkəmizdə dizayn ixtisası üzrə təhsil alan savadlı, bacarıqlı mütəxəssislər yetişdirmək, dizayn təhsilinin İtaliya dizayn təhsili səviyyəsinə yüksəlməsinə çalışmaqdır.
Milan Politexnik Universitetinin prorektoru, UNECKO-nun eksperti, professor Federiko Buççi AzMİU-nun Memarlıq fakül­təsinin müəllim və tələbələrinə mühazirə oxuyarkən.
Eləcə də mərkəz Azərbaycanda ali dizayn təhsilinin İtaliya nümunəsi üzərində qurulmasına şərait yaradaraq baza rolunu oynayır və dizayn ixtisasında oxuyan tələbələrin mütəxəssis kimi yetişməsində böyük əhəmiyyət kəsb edir.
İtaliya-Azərbaycan Dizayn mərkəzi AzMİU-da dizayn ixtisasının tədrisinin təşviqi və dəstəklənməsi ilə yanaşı seminarlar, müsabiqələr, tədris təlimləri, sərgilər, vörkşoplar keçirir, tələbələrlə işləyərək beynəlxalq və yerli dizayn layihələrində iştirak edir.
Mərkəz eləcə də öz laboratoriyalarında müxtəlif dizayn məhsulları istehsal edir, sənaye dizaynerləri, memar və bu sahə üzrə mütəxəssislərlə görüşlər təşkil edir.
İtaliya-Azərbaycan Dizayn mərkəzinin tərkibində  Sürətli Prototipləşdirmə Labo­ratoriyası, Maket studiyası, Foto studiya və Ağac Emalatxanası fəaliyyət göstərir.
Mərkəzin fəaliyyəti memarlıq və dizayn tələbələri və məhsul istehsalçıları ilə birgə işləmək məqsədi də daşıyır.

Italy-Azerbaijani Design Center
On July 18, 2018, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Italian Republic Sergio Mattarella signed a Memorandum of Understanding on the establishment of the Italian-Azerbaijani Design Center at the Azerbaijan University of Architecture and Construction. The Center (IADC) was established.
The opening ceremony of the Design Center was held in 2019. The ceremony was attended by Minister of Education Jeyhun Bayramov, Italian Ambassador to Azerbaijan Augusto Massarini and rectors of several universities.
The rector said that this year, for the first time, English language training in design was conducted, thus taking the first steps. He informed the participants that the project jointly implemented by the University and the Polytechnic University of Milan will be implemented within 2 years, but the goal is to increase this period in the future and implement double degree programs.
Minister of Education Jeyhun Bayramov said the center will make a great contribution to raising and developing the design profession in the country. I hope that not only the teachers and students of AzUAC, but also the staff, teachers and students of the educational institution operating in our country will be able to benefit from the opportunities of this center.
Extraordinary and Plenipotentiary Embassador of Italy to the country Augusto Massarini also joined the congratulations, emphasizing the importance of the center in the development of students majoring in design.
After the speeches, the participants of the ceremony watched the presentation of projects prepared by students majoring in design in a workshop conducted under the guidance of Italian teachers.
The purpose of establishing the center is to train educated, skilled professionals studying design in our country, to try to raise design education to the level of Italian design education.
Vice-Rector of the Polytechnic University of Milan, UNESCO expert, Professor Federico Bucci giving a lecture to teachers and students of the Faculty of Architecture of the University.
The center also plays a key role in creating higher design education in Azerbaijan based on the Italian model and is of great importance in the development of design students as specialists.
In addition to promoting and supporting the teaching of design at the University, the Italian-Azerbaijani Design Center holds seminars, competitions, trainings, exhibitions, workshops, works with students and participates in international and local design projects.
The center also produces various design products in its laboratories, organizes meetings with industrial designers, architects and specialists in this field.