AzMİU-da çoxmərtəbəli binaların tikinti və layihələndirilməsilə bağlı seminar keçirilib [19.12.2022]
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (AzMİU) İnşaat konstruksiyaları kafedrasının genişləndirilmiş tərkibdə seminarı keçirilib. Seminarda AzMİU-nun İnşaat fakültəsinin, İnşaat konstruksiyaları kafedrasının professor müəllim heyəti, doktorant və tələbələrlə yanaşı, respublikamızın tanınmış konstruktorları və istehsalatda çalışan mühəndislər də iştirak edib.
Seminarda  kafedranın dosenti Hüseyn Xəlilov “Çoxmərtəbəli binaların layihələndirilməsinin bəzi problemləri haqqında” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi çıxışında çoxmərtəbəli binaların hesablanması zamanı yeraltı zirzəmilərin binanın ümumi mərtəbəliliyinə və həddi hündürlüyünə təsiri, diafraqmalarının  kəsilən və kəsilməz olduğu halda karkasın qəbul etdiyi qüvvələrin hesablanması ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Seminarda, həmçinin zəlzələ bölgələrində binaların layihələndirilməsində svaylardan istifadənin mənfi və müsbət cəhədləri, konstruktiv layihələndirmə ilə bağlı norma və qaydalarda olan mövcud problemlər və s. kimi məsələlərə də toxunulub.

Seminar on “The Construction and Design of Multi-Storey Buildings” Held at Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC)
A seminar was conducted at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) within the expanded composition of the Department of Construction Structures. The seminar was organized by the Department of Construction Structures, which included professors, lecturers, doctoral students, and undergraduate students from the Faculty of Construction of AzUAC, as well as renowned constructors of our Republic and engineers working in the industry.
During the seminar, Associate Professor Huseyn Khalilov delivered a presentation titled "Some Issues Regarding the Design of Multi-Storey Buildings."
In his presentation, the speaker provided detailed information on the influence of underground aquifers on the overall height and load-bearing capacity of multi-storey buildings during structural calculations. He also discussed the calculation of forces accepted by the frame when diaphragms are cut and uncut. Additionally, the seminar touched upon topics such as the negative and positive aspects of using piles in the design of buildings in earthquake-prone areas, existing problems in normative and regulatory documents related to structural design, and so on.