Rüstəm Muradov: “AzMİU-da aldığım biliklər mənə Türkiyənin ən güclü Universitetində yüksək nəticələr qazanmağa kömək etdi”
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) Türkiyənin Orta Doğu Texniki Universiteti (ODTU) ilə ikitərəfli əməmkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində payız semestrində sözügedən təhsil müəssisəsində oxumaq şansı qazanan Memarlıq fakültəsinin 117 i qrupunun 3-cü kurs tələbəsi Rüstəm Muradov artıq Bakıya qayıdıb. Rüstəm bir semestr ərzində ODTU-da aldığı təəssüratlarını bizimlə bölüşüb:6
• Tələbə mübadilə proqramında iştirak etmək mənim çoxdanki arzum idi. Bu qərarımın əsas səbəbi memarlıq təhsili üzrə əldə etdiyim təcrübəmi digər memarlıq məktəbləri ilə bölüşmək və onların nailiyyətlərini mənimsəmək idi. Ona görə Türkiyənin texniki sahələr üzrə yüksək səviyyəli mühəndislər hazırlayan ən aparıcı və nüfuzlu ali məktəblərindən olan Orta Doğu Texniki Universitetini seçdim. ODTU universitetlərin sıralanmasına görə İngiltərə Ali Təhsil Mərkəzinin (THE) tərtib etdiyi reytinq cədvəlində 2014-2015-ci illərdən etibarən dünya üzrə ən yaxşı ilk 100 universitetlərin sırasına daxil olan yeganə türk universitetdir. Bu universitetin tələbələri ABŞ-ın Silikon Vadisində yerləşən və bütün dünyada fəaliyyət göstərən ən məşhur şirkətlərində təcrübə keçmək imkanına malikdirlər. Bununla yanaşı, onlar tələbə mübadiləsi proqramı ilə dünyanın aparıcı universitetlərində təhsil almaq fürsəti əldə edirlər.
• ODTU-da müəllimlərin tədris metodikası necədir, mühazirələrdə daha çox nələrə üstünlük verirlər? Ümumiyyətlə, Türkiyə Universitetində təhsil bizim təhsil sistemindən hansı cəhətləri ilə fərqlənir?
• ODTU-də tələbələr müxtəlif müəllimlərin mühazirələrində iştirak etdikdən sonra fənləri seçmək imkanı eldə edə bilirlər. Bunun nəticəsində tələbə özü üçün ən maraqlı olan mövzular üzərində dayanmaq imkanı əldə edir. Aparılan təlimlərdə   yaradıcı yanaşma müsbət qarşılanır, hər kəsin rəyi diqqətlə dinlənilir, təhlil süzgəcindən keçirildikdən sonra qəbul olunur. Praktiki dərslər, bir qayda olaraq, layihə işi, layihə üçün seçilən ərazinin naturada öyrənilməsi, qrup müzakirələri, diskusiyalar, kurs layihələrinin  aşağı kurslardan başlayaraq münsiflər qarşısında müdafiəsi və s. şəklində aparılır. Tələbəyə sərbəstlik verilir, dərslərdə davamiyyətə xüsusi olaraq nəzarət edilmir, amma dərslərdə iştirak etmədikdə, tapşırıqların öhdəsindən gəlmək olduqca çətinləşir. Təhsil prosesində mənim və digər tələbələrin layihə üzərində çalışarkən fikirlərinin diqqətlə dinlənilib, tənqidi şəkildə müzakirə edilməsi və təcrübələrini  bölüşmək üçün görkəmli memarlarla keçirilən görüşləri cox bəyəndim.
• Memarlıq fakültəsindən, orda keçirilən dərslərdən nə deyə bilərsiniz, tədris prosesində fərqlilik çoxdurmu?
• Mühəndislik və Memarlıq fakültələri universitetin ən güclü fakultələrindən sayılır. 13 mühəndislik ixtisası ABŞ-ın Mühəndislik və Texnologiya Akkreditasiya Şurası tərəfindən tanınır və ştatların proqram standartlarına cavab verir. Dərslərə tanınmış layihələçi memarlar dəvət olunur, tələbələr ilə müsahibələr aparılır, memar hazırlığının bütün mənfi və üstün cəhətləri müzakirə edilirdi. Belə bir təcrübə, mənim üçün cox faydalı oldu. Nəzəri və təcrübi  bilikləri əlaqələndirmək üçün müxtəlif memarlıq-tikinti şirkətlərinə dəvət edilirdik. Görüşlər əsnasında şirkətlərin gələcək perspektivləri və tələbləri haqqında müzakirələr aparılırdı. ODTU-da İncəsənət-elm, İqtisadiyyat və İdarəetmə fakültələri də məşhurdur.
• Dərslərdə və imtahanlarda hər hansı çətinliyiniz oldumu?
• İlk günlər bir az çətinlik çəksəm də, tez bir zamanda öyrəşdim. Dərslərdə hər hansı problem olduqda müəllimlər bizə yardımçı olurdu. Bütün çətinliklərdən keçdim və uğurlar qazandım, yüksək qiymətlərlə ilin ən yaxşı üç tələbəsi siyahısına düşdüm. Üzərimə düşən məhsuliyyəti dərk edərək, mənə göstərilən etimadı doğrultmağa çalışdım. Çünki təhsil aldığım universiteti qabaqcıl ali məktəb, vətənim Azərbaycanı innovativ ölkə, həm də müasir dünyanın ayrılmaz parçası kimi təqdim etməli idim. Yüz nəfərdən artıq tamaşaçısı olan auditoriya qarşısında Bakının tarixi və müasir memarlığı haqqında bir neçə dəfə  təqdimatlar nümayiş etdirdim. Heç kim laqeyd qalmadı, tamaşaçıların türk dünyasının parlaq ulduzu Azərbaycana görə keçirdiyi qüruru  hiss etdim!  Mənə ODTU-da təhsil almağa imkan yaratdıqlarına görə AzMİU-nun rektorluğuna, Xarici əlaqələr şöbəsinə xüsusi təşəkkür etmək istəyirəm. Həmçinin, doğma universitetimin müəllimlərimə təşəkkür edirəm. Çünki  burada aldığım biliklər mənə Türkiyənin ən güclü Universitetində yüksək nəticələr qazanmağa kömək etdi.

Rustam Muradov: “The knowledge I gained at AzUAC helped me to Achieve High Results at Turkey’s Strongest University.”
Rustam Muradov, a third-year student of group 117i of the Faculty of Architecture, who had the opportunity to study at the Middle East Technical University (METU) ofTurkey during the fall semester within the framework of the bilateral cooperation agreement between the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) and METU, has already returned to Baku. Rustam shared his impressions during a semester at METU:
- “Participating in the student exchange program was my long-standing dream. The main reason for my decision was to share my experience in architectural education with other architectural schools and to adopt their achievements. Therefore, I chose the Middle East Technical University, one of the leading and influential universities in Turkey that trains highly qualified engineers in technical fields. According to the ranking table compiled by the Times Higher Education (THE) of the United Kingdom, METU is the only Turkish university that is amongst the world’s top 100 universities since 2014-2015. Students of this university have the opportunity to gain experience in the most famous companies located in Silicon Valley of the USA, and operating around the world. Additionally, through the student exchange program, they have the opportunity to study at leading universities worldwide.
- How is the teaching methodology of instructors at METU, and what aspects do they prioritize duringlectures? Generally, in what aspects does education at a Turkish university differ from our education system?
- At METU, after participating in lectures by various professors, students can choose subjects of interest to them. As a result, students have the opportunity to focus on topics that interest them the most. Creative approaches in teaching are positively received, everyone’s opinion is listened to attentively, and after passing through the filter of analysis, gets accepted. Practical classes, usually in the form of projects, involve studying the selected area in nature for the project, group discussions, debates, defending course projects in front of juries, and so on. Students are given freedom, attendance in classes is not specifically monitored, but fulfilling assignments becomes quite difficult when not attending classes. I especially liked the meetings with prominent architects to discuss and share experiences while working on projects of mine and other students during the educational process.
- What can you say about the lectures and exams in the Faculty of Architecture? Is there much difference in the teaching process?
- The Engineering and Architecture faculties are considered among the strongest faculties of the university. 13 engineering specialties are recognized by the Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) of the United States and comply with the program standards of the States. Renowned architects are invited to lectures, interviews are conducted with students, and all the positive and negative aspects of architectural education are discussed. Such an experience was very beneficial for me. Various architecture-construction companies were invited to relate theoretical and practical knowledge. During the meetings, discussions were held about the future perspectives and requirements of the companies. Faculties of Fine Arts, Economics, and Management of METU are also famous.
- Did you have any difficulties in classes and exams?
- Although I faced some difficulties in the first days, I quickly got adapted. When there was any problem in classes, the teachers helped us. I went through all the difficulties and achieved success, ranking among the top three students of the year with high scores. Recognizing the responsibility entrusted to me, I tried to justify the trust shown to me. Because I had to represent the university where I studied as an advanced higher education institution, my homeland Azerbaijan as an innovative country and an integral part of the modern world. I made several presentations about the history and contemporary architecture of Baku in front of the audience of over a hundred people. No one remained indifferent, and I felt the pride of the audience for Azerbaijan, the shining star of the Turkic world! I would like to express my special thanks to the rectorate of AzUAC and the Department of Foreign Relations for creating the opportunity for me to study at METU. Also, I would like to thank my teachers at my home university. Because the knowledge I gained here helped me achieve high results at Turkey’s strongest university.”