BMT İnkişaf Proqramının məlumatlandırma seminarı
Bu gün Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) “Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına Dördüncü Milli Məlumatın hazırlanmasına texniki yardım” və “EU4Climate” Layihələri üzrə məlumatlandırma seminarı keçirilib. BMT-nin İnkişaf Proqramının təşkilatçılığı ilə keçirilən seminarda Milli Məclis, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, müxtəlif dövlət qurumları və digər ali məktəblərdən nümayəndələr iştirak edib.
Seminarı giriş sözü ilə AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova açaraq bu sahədə universitetdə yaradılmış tədris potensialı, əldə olunmuş nailiyyətlər haqqında iştirakçılara məlumat verib. O qeyd edib ki, iqlim dəyişmələri üzrə mitiqasiya və adaptasiya tədbirlərində universitet müəllimləri və tələbələri fəal iştirak etməlidirlər.  Rektor BMT İnkişaf Proqramı ilə bu sahədə əməkdaşlıq üçün AzMİU-da kifayət dərəcədə potensialın olmasını seminar iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb.
BMT İnkişaf Proqramının nümayəndələri Xanım Çaru Bist, Çingiz Məmmədov, Milli Məclisin nümayəndəsi Şamil Məmmədov, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin nümayəndəsiYaşar Kərimov və digər ekspertlər çıxış edərək ölkədə iqlim dəyişmələri üzrə həyata keçirilən işlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən bəhs ediblər. Məruzəçilər ümidvar olduqlarını bildiriblər ki, iqlim dəyişmələrinin tədrisi və bu sahədə maarifləndirmə işlərinin aparılmasında BMT İnkişaf Proqramı ilə AzMİU arasında əməkdaşlıq bundan sonra daha da möhkəmlənəcək.

UN Development Programme Information Seminar
Today, Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC) hosted an information seminar on "Technical Assistance for the Preparation of Azerbaijan's Fourth National Communication to the United Nations Framework Convention on Climate Change" and the EU4Climate Projects. The seminar, organized by the UN Development Programme, was attended by representatives from the Milli Majlis (Parliament), the Ministry of Ecology and Natural Resources, various government agencies, and other higher education institutions.
In her opening remarks, AzUAC's rector, Professor Gulchohra Mammadova, provided participants with information about the university's educational potential and achievements in this field. She emphasized the active participation of university faculty and students in mitigation and adaptation measures for climate change. The rector highlighted the existing potential for collaboration between AzUAC and the UN Development Programme in this area.
Representatives of the UN Development Programme, including Ms. Charu Bist and Mr. Chinigiz Mammadov, as well as Mr. Shamil Mammadov from the Milli Majlis and Mr. Yashar Karimov from the Ministry of Ecology and Natural Resources, and other experts delivered speeches discussing ongoing efforts and future tasks related to climate change in the country. The speakers expressed their hope that cooperation between the UN Development Programme and AzUAC in educating about climate change and conducting awareness-raising activities in this field would strengthen further in the future.