Mühəndis sistem və qurğularında ekologiya məsələləri mövzusuna həsr olunan beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Bu gün Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) “Mühəndis sistem və qurğularında ekologiya məsələləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik  konfrans öz işinə başlayıb. Açılış mərasimində bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələri, respublikanın ali təhsil müəssisələrindən tanınmış alimlər, xarici ölkələrdən gələn qonaqlar iştirak ediblər.
AzMİU-nun Elmi işlər üzrə prorektoru Arif Şərifov mərasimi giriş sözü ilə açaraq elmi konfransın əhəmiyyətinə toxunub, konfransın bu gün bütün bəşəriyyəti düşündürən ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji tarazlığın pozulması, ekoloji təhlükəsizliyin təmin edilməsi kimi ciddi problemlərə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Prorektor bildirib ki, konfrans çərçivəsində alimlər mövzü ətrafında fikir mübadiləsi aparacaqlar, xaricdən gələn həmkarları ilə təcrübələrini paylaşacaqlar və gələcək fəaliyyət üçün müəyyən nəticələr əldə olunacaq.
Prorektorun təbrik çıxışından sonra Azərsu ASC sədrinin müşaviri Çingiz Abdullayev, Azəristiliktəchizat ASC-nin sədr müavini İlham Mirzəliyev, Meliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-nin nümayəndəsi konfransın aktual mövzuya həsr olunduğunu vurğulayıb və konfransın işinə uğurlar arzu ediblər.
Plenar məruzələrdə Kiyev Milli İnşaat və Memarlıq Universitetinin professoru K.M.Predun “Ukraynanın mənzil-kommunal təsərrüfatlarının yenilənməsinin ekoloji və iqtisadi aspektləri”, Azərbaycan Hidrotexnika və Meliorasiya Elm İstehsalat Birliyinin baş direktoru, professor Ağamir Həşimov “Azərbaycanda meliorasiya və su təsərrüfatı XX-XXI əsrlərdə” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfrans öz işini bölmə iclaslarında davam etdirib. Məlumat üçün qeyd edək ki, iki gün davam edəcək konfransa 100-ə yaxın məqalə təqdim olunub.

International Conference Dedicated to Environmental Issues in Engineering Systems and Facilities has Begun
Today, an international scientific-practical conference on “Environmental Issues in Engineering Systems and Facilities” has started its work at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC). Representatives from various government agencies, renowned scholars from higher education institutions in the country, and guests from foreign countries participated in the opening ceremony.
Arif Sharifov, the Vice-Rector for Scientific Affairs of AzUAC, opened the ceremony by highlighting the importance of the scientific conference, drawing attention to serious problems such as environmental protection, disruption of ecological balance, and ensuring environmental safety that concern all humanity today. The Vice-Rector stated that within the framework of the conference, scholars will engage in discussions around the topic, exchange experiences with international colleagues, and aim to achieve certain outcomes for future activities.
Following the Vice-Rector’s congratulatory remarks, theAdvisor to the President of Azersu OJSC (AzerWater), Chingiz Abdullayev, the Deputy Chairman of the Board at Azeristiliktejhizat OJSC (provision of heating) Ilham Mirzaliyev, and representative from the Association of Melioration and Water Management OJSC, emphasized the relevance of the conference’s theme and extended their best wishes for the success of the conference.
During the plenary sessions, Professor K.M. Predun from the National University of Construction and Architecture of Kiev presented on “The Environmental and Economic Aspects of Renovating Housing and Communal Facilities in Ukraine,” and Professor Agamir Hashimov, the Chief Director of the Association of Hydrotechnics and Melioration Science Production Union in Azerbaijan, spoke on “Melioration and Water Management in Azerbaijan in the 20th-21st Centuries.”
The conference continued its work in sectional meetings. It is worth noting that nearly 100 articles are expected to be presented at the two-day conference.