BİMD şirkətinin nümayəndələri AzMİU-da seminar keçirib
BİMD ( Building İnformation Modelling Development) şirkəti Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) tələbələri üçün “Binanın informasiya modelləşdirilməsi” mövzusunda seminar keçirib.
Təcrübə və karyera şöbəsinin təşkilatçılığı ilə ərsəyə gələn seminarda şirkətin direktoru İlkin Qarayev, BİM menecer Murad Abdullayev, şöbənin əməkdaşları iştirak edib. Seminar  Memarlıq, İnşaat, Mexanika və  informasiya texnologiyaları fakültələrinin tələbələri tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Universitetin Strateji inkişaf üzrə prorektoru Ülkər Səttarova şirkət nümayəndələrini, tələbələri salamlayıb. İnformasiya texnologiyalarının sürətli və dinamik inkişaf dövrü keçdiyini, bütün sahələrə, eləcə də tikinti sahəsinə yeniliklər gətirdiyini qeyd edib. BİM texnologiyalardan istifadə, bu sahədə bilik və bacarıqların əldə olunmasının   gələcəyin mütəxəssisləri üçün olan əhəmiyyətinə diqqət çəkib.
Şirkətin direktoru İ.Qarayev geniş və əhatəli çıxışında BİM və onun tikinti sahəsində olan rolundan danışıb. BİM-in binanın tikintisi, təchiz edilməsi, istismarının təmin edilməsi və təmirinə (obyektin həyat siklinin idarə edilməsinə) bir yanaşma olduğunu, ümumi inşaat prosesi zamanı bütün mühüm məlumatların 3D modelində saxlandığı, istifadə və idarə olunduğu kompleks bir həll olduğunu söyləyib.
Fəal diskussiya şəraitində keçən seminarın sonunda tələbələrin çoxsaylı sualları şirkət nümayəndəsi tərəfindən cavablandırılıb, həmçinin mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Representatives of the BIMD (Building Information Modelling Development) company conducted a seminar on "Building Information Modelling" for students of the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AzUAC).
Organized by the Career and Experience Department, the seminar was attended by the company's director, Ilkin Garayev, BIM manager Murad Abdullayev, and other staff members. The seminar was well-received by students from the faculties of Architecture, Construction, Mechanics, and Information Technologies.
The Vice-Rector for Strategic Development, UlkerSattarova, welcomed the company representatives and students, acknowledging the rapid and dynamic development of information technologies, which bring innovations to all fields, including construction. She emphasized the importance of acquiring knowledge and skills in BIM technologies for future specialists.
During his comprehensive presentation, Director I. Garayev spoke about the role of BIM in the construction industry. He highlighted BIM as an approach to the construction, supply, operation, and maintenance (facility lifecycle management), where all crucial information is stored and managed in a 3D model throughout the entire construction process.
In an active discussion format, the seminar concluded with the company representatives addressing various questions from the students and engaging in an exchange of ideas on the topic.